Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2014, 18:15

Naftogaz využije ruský plyn len v prípade potreby, hlavný dodávateľ bude Európa

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz kúpi od ruského Gazpromu plyn len v prípade nevyhnutnosti a hlavnými dodávateľmi suroviny aj počas zimného obdobia budú európske spoločnosti. Oznámila to dnes tlačová služba ukrajinskej firmy. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

"Na základe podmienok dohody môžeme nakúpiť ruský plyn s cieľom vybalansovať systém v období najvyššej spotreby. Napríklad, ak sa ukáže, že spotrebitelia na Ukrajine odoberajú viac plynu, než dokážu zabezpečiť všetky naše ďalšie zdroje (vlastná produkcia, dovoz z Európskej únie a podzemné zásobníky). V takom prípade využijeme naše právo na nákup plynu od Gazpromu. Hlavným dodávateľom plynu pre Ukrajinu zostanú európske spoločnosti," citovala tlačová služba šéfa Naftogazu Andrija Koboleva.

V utorok 4. novembra Naftogaz uviedol, že zo svojho dlhu voči Gazpromu previedol na účet ruskej firmy prvú splátku vo výške 1,45 miliardy USD (1,16 miliardy eur). Splátka je súčasťou dohody o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu, ktorá je známa ako zimný balík. Dohodu uzatvorili zástupcovia Ruska a Ukrajiny 30. októbra v Bruseli za asistencie Európskej komisie.

V rámci dohody Kyjev musí zaplatiť Gazpromu do konca tohto roka časť dlhu, a to vo výške 3,1 miliardy USD. Z toho 1,45 miliardy USD čo najskôr po uzatvorení dohody a zvyšok do konca decembra. Rusko zasa obnoví dodávky plynu na Ukrajinu, pričom do konca roka je cena stanovená na 378 USD za 1000 kubických metrov (m3) a v 1. štvrťroku 2015 na 365 USD/1000 m3.

1 EUR = 1,2480 USD

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.