Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2015, 16:13

Dane bohatých? Svet si s nimi nevie poradiť

Mnoho krajín pritvrdilo boj proti daňovým únikom. Daňové úrady mnohých krajín však podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) nie sú dostatočne pripravené na overenie daňových priznaní bohatých. Informovala o tom agentúra DPA.

OECD vo svojej štúdii o správe daní v 56 krajinách prišla k záveru, že len tretina z nich vytvorila špeciálne oddelenia pre bohatých daňových poplatníkov. Autori štúdie to považujú za prekvapivé, keďže majetok tejto skupiny sa celosvetovo výrazne zvýšil.

Podľa správy sú za bohatých považovaní jednotlivci s majetkom vyše 1 milióna amerických dolárov (takmer 900.000 eur). Už v roku 2009 fórum OECD venované správe daní odporúčalo vytvorenie takýchto špeciálnych oddelení.

Len 17 z 56 skúmaných priemyselných a rozvíjajúcich sa krajín malo na konci roka 2013 takéto oddelenia, píše sa v správe OECD zverejnenej tento týždeň v Paríži. Takéto oddelenie nemá napríklad ani Nemecko. A len v piatich štátoch - Austrália, Grécko, Indonézia, Británia a USA - tieto oddelenia disponujú aj prostriedkami, aby vykonali skutočne rozsiahle kontroly. Iná situácia je v prípade daní veľkých firiem. Až 85 percent krajín má na daňových úradoch špeciálne oddelenia na skúmanie ich daňových záležitostí.

Štúdia z roku 2009 zdôvodňovala potrebu vytvorenia špeciálnych oddelení pre kontrolu daňových priznaní bohatých napríklad tým, že ich daňové záležitosti sú často veľmi komplexné. Navyše ide o vysoké daňové položky. Autori vtedy zasadili tému do kontextu boja proti agresívnym stratégiám na vyhýbanie sa plateniu daní.

Mnohé vlády v uplynulých rokoch zintenzívnili boj proti daňovým únikom a podvodom. Vyše 50 štátov podpísalo dohodu, v ktorej sa zaväzujú k automatickej výmene informácií o zahraničných účtoch súkromných osôb.
1 EUR = 1,1171 USD

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.