Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2021, 09:44

Návštevnosť hotelov v máji vzrástla. Na úroveň pred pandémiou to však stále nestačí

V porovnaní so situáciou pred pandémiou (máj 2019) mali ubytovatelia len takmer štvrtinu návštevníkov (o 78 percent menej).

Návštevnosť hotelov v máji vzrástla. Na úroveň pred pandémiou to však stále nestačí
Zdroj: zlavadna.sk

Návštevnosť hotelov a penziónov v máji 2021 rástla, stále však vystúpila len na 22 percent úrovne pred pandémiou. Informoval Štatistický úrad.
Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu navštívilo takmer 120-tisíc osôb, v ubytovacích zariadeniach strávili návštevníci 376 500 nocí.

Boli to dvojnásobné hodnoty predošlého mesiaca a trojnásobné hodnoty ako pred rokom, ale minuloročný máj a apríl tohto roka zaznamenali rekordné prepady pod vplyvom opatrení prijatých proti pandémii ochorenia Covid-19.

V porovnaní so situáciou pred pandémiou (máj 2019) mali ubytovatelia len takmer štvrtinu návštevníkov (o 78 percent menej). Pred dvoma rokmi využilo služby ubytovania v piatom mesiaci až 553-tisíc návštevníkov, ktorí na pobytoch strávili 1,45 milióna nocí.

Návštevnosť v SR tvorili najmä domáci turisti, ich počet prekročil 100-tisíc osôb a tvorili 86 percent hostí. Najviac domácich turistov navštívilo Žilinský, Prešovský a Banskobystrický kraj, spolu tieto tri kraje vytvorili v máji viac ako polovicu celkovej domácej návštevnosti.

Súčasne ubytovanie využilo 16-tisíc zahraničných návštevníkov s takmer 42-tisíc prenocovaniami, čo bol najvyšší počet za posledných 7 mesiacov. Pred pandémiou však májová návštevnosť dosahovala 225-tisíc zahraničných návštevníkov a viac ako pol milióna prenocovaní. Najviac zahraničných návštevníkov (40 percent) navštívilo Bratislavský kraj, nasledovali Trnavský, Prešovský a Žilinský kraj.

V súhrne za mesiace január až máj roku 2021 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 259 500 návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 77 percent a súčasne 89-percentný pokles oproti rovnakému obdobiu v roku 2019. Medziročne sa počet domácich návštevníkov za päť mesiacov znížil o 70,4 percenta a počet cudzincov o 89,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.