Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 17:29

Čižnár preskúma postup prokurátora pri falšovaní analýzy PPP projektov

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár preskúma postup prokurátora v súvislosti so zastavením trestného stíhania vo veci falšovania analýzy k PPP projektu. Uviedla to dnes pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Reagovala tak na aktivitu nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Daniela Lipšica, ktorý dnes dopoludnia odovzdal podnet na prokuratúru v podobnom duchu. Generálny prokurátor má podľa neho právomoc zrušiť uznesenie, na základe ktorého sa zastavilo stíhanie v tejto veci a nariadiť, aby sa trestné stíhanie začalo znovu.

"Generálny prokurátor Jaromír Čižnár ešte pred podaním podnetu poslancom NR SR Danielom Lipšicom, po návrate zo zahraničnej služobnej cesty, vydal pokyn špeciálnemu prokurátorovi na predloženie spisového materiálu Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky k preskúmaniu postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry," opísala Predajňová. Zároveň doplnila, že podnet poslanca Lipšica bude vybavený v súlade so zákonom.

"Ak nie je sfalšovanie analýzy v rozsahu 500 miliónov eur, ktorá je podkladom pre rozhodnutie vlády trestným činom, tak ja sa potom pýtam, čo v tejto krajine, ak ide o mocných ľudí, trestným činom je," vyhlásil Lipšic na brífingu po odovzdaní podnetu.

Trestné stíhanie pre falšovanie analýzy k PPP projektu sa začalo v čase, keď bol Lipšic ministrom vnútra. "Falšovanie analýzy bolo preukázané, falšoval ju vysoký úradník ministerstva dopravy Peter Havrila, ktorý bol za našej vlády trestne stíhaný," opísal Lipšic. Analýzu podľa jeho slov sfalšoval tak, že budovanie diaľnic formou PPP a konvenčnou metódou vyšlo takmer rovnako. Pritom pôvodné podklady hovorili o tom, že forma PPP je drahšia o zhruba 500 miliónov eur.

Pred mesiacom prokuratúra zastavila trestné stíhanie tohto štátneho úradníka. Dôvodom podľa Lipšica bolo to, že falšovanie analýzy bolo síce preukázané, ale nakoniec sa diaľnice nebudovali formou PPP. Okrem toho vláda vraj nebola touto analýzou prísne právne viazaná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.