Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2013, 00:00

Agentúry nevedia, ako získať kredit

Ľudia, ktorí pripravujú tendre, už nebudú potrebovať špeciálnu kvalifikáciu. Rušia sa totiž takzvané odborne spôsobilé osoby. "Verejné obstarávanie bude môcť robiť ktokoľvek, teda aj osoba bez potrebnej praxe a odbornosti," hodnotí konateľka obstarávacej agentúry Tender & Consulting Silvia Štarková. Podľa rezortu vnútra neboli zárukou kvality. Rezort chce úroveň tendrov zvyšovať cez takzvanú certifikáciu. Obstarávacie agentúry aj štátne úrady by si mali nechať certifikovať postupy a dokumenty, ktoré využívajú. Na základe toho majú dostať akreditáciu, ktorá by mala byť signálom, že tendrom rozumejú.

Ani šéfka Úradu pre verejné obstarávanie o ňom nie je presvedčená. "Systém odborne spôsobilých osôb sme mohli dobudovať, lepšie ich vyškoliť a mohli sme následne aj udeľovať sankcie," hovorí Zita Táborská. Agentúram nie je veľmi jasné, ako sa majú k akreditácii dopracovať. Táborská hovorí, že na stanovenie jasnejších pravidiel potrebujú viac času.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.