Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2013, 00:00

Kauza daniarov má ďalšiu obeť

Nefunkčný informačný systém, kvôli ktorému vlani skolaboval daňový systém, priviedol ku krachu aj svojho stvoriteľa. Firma Bank Pro Soft, ktorá bola jedným zo subdodávateľov systému pre IBM, sa totiž dostala do existenčných problémov a predchádzajúci majitelia ju preto radšej predali. Firma bola v minulosti spájaná s Miroslavom Mikulčíkom, poradcom ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) a šéfom daňovej správy. Po voľbách 2012 a výmene vlády sa spoločnosť dostala do finančných problémov. Štát a IBM s ňou totiž ukončili spoluprácu a finančná správa odmietla preplatiť časť fakturovanej odmeny.

Práve Mikulčík mal po voľbách 2010 presadiť, aby bola kľúčovým dodávateľom pre IBM spoločnosť Bank Pro Soft so systémom KONS. Firma prechod na nový systém nezvládla, čo viedlo ku kolapsu daňovej a finančnej správy v roku 2012. V praxi tak museli pracovníčky na Daňovom riaditeľstve prerátavať vratky DPH ručne.
Mikulčíka kvôli tejto kauze obvinili za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Podľa polície mal štátu spôsobiť škodu 8,8 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.