Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2015, 11:23

Boj o druhý pilier. Richter chce, aby ho otvorenie schválili zrýchlene

Poslanci odštartovali dnešný rokovací deň diskusiou o otvorení 2. dôchodkového piliera. Rezort práce do parlamentu predložil návrh, aby plénum právnu normu, ktorá má umožniť sporiteľom z kapitalizačného piliera vystúpiť, schválilo v skrátenom legislatívnom konaní.

Vláda v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení navrhuje, aby mohli sporitelia vystúpiť z 2. piliera v období od 15. marca do 15. júna tohto roka. "Ukazuje sa, že pre veľkú časť sporiteľov v 2. pilieri je účasť nevýhodná. Na základe prvých ponúk starobných dôchodkov sa ukazuje korektné umožniť sporiteľom prehodnotiť svoju účasť v 2. pilieri," zdôvodnil na úvod tretieho rokovacieho dňa 46. schôdze Národnej rady (NR) SR minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Zároveň uviedol, že je potrebné prerokovať návrh na otvorenie 2. piliera v skrátenom režime. "Vzhľadom na avizované otvorenie, logickým záverom pre sporiteľov, ktorí síce splnili podmienky na vyplácanie dôchodkov z 2. piliera, ale preferujú vystúpenie z neho, bude odloženie dohodnutia výplaty dôchodku s príslušnou poisťovňou, respektíve dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Títo sporitelia tak nebudú mať do otvorenia 2. piliera prístup k časti dôchodkových príjmov, čím môže byť ohrozené ich základné právo na primerané zabezpečenie v starobe," doplnil Richter s tým, že ak by sa o právnej norme rokovalo v riadnom legislatívnom procese, predĺžil by sa tento nežiaduci stav. "Preto predkladám návrh na skrátené legislatívne konanie," zdôvodnil Richter.

Opozícia je však zásadne proti otvoreniu kapitalizačného piliera. Poslanec KDH Július Brocka je presvedčený, že vláda potrebuje peniaze sporiteľov na to, aby mohla pripravovať sociálne balíky. "Robert Fico odštartoval volebnú kampaň a niekto ju musí zaplatiť. Ten prvý balík zaplatili daňoví poplatníci, ten druhý zaplatia sporitelia. Je to falošná a nebezpečná hra s dôverou občanov," vyhlásil v pléne Brocka.

Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník je presvedčený, že vláda Roberta Fica dlhodobo poškodzovala 2. pilier, a preto majú v súčasnosti prví sporitelia nízke dôchodky. "Vláda ani nemá inú možnosť ako otvoriť 2. pilier, pretože to je následok jej klamstiev a poškodzovania 2. piliera. Robert Fico trikrát brutálne oklamal ľudí, poškodzoval 2. pilier a pripravil ho o obrovské peniaze," povedal Kaník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.