Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2013, 10:25

Colníci zhabali falzifikáty za viac ako tri milióny

Colníci počas leta a v septembri zhabali falzifikáty značkových vecí v celkovej hodnote 3.241.868,90 eura. Tieto zadržané veci pochádzajú z importu, teda boli zachytené skôr, ako sa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo colníci podľa štatistík Finančného riaditeľstva (FR) SR na importe zachytili 5998 kusov výrobkov.

"Najčastejšie zaisteným tovarom bola obuv, textilné výrobky, hračky, konfekčné doplnky a spotrebný tovar. Pri dovoze zo zahraničia sa colníci najviac stretávajú so značkami Converse, Swarovski, ale aj Nike či Michael Kors," priblížila hovorkyňa FR SR Patrícia Macíková.

Podľa štatistík finančnej správy najviac falzifikátov naďalej pochádza z Číny, ktorá produkuje až 85 % všetkých falšovaných produktov. Podľa odhadov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa predpokladá nárast hodnoty falšovaného a pirátskeho tovaru na 1,77 bilióna dolárov ročne.

"Colník pri zaistenom tovare kontaktuje majiteľa ochrannej známky. Ten má možnosť sa vyjadriť do 10 pracovných dní, či chce vo veci konať a akým spôsobom. Možnosti sú dve. Buď dohodou a tovar sa zlikviduje, alebo môže držiteľ ochrannej známky dať podnet na súd. Ten následne rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať," hovorí Macíková s tým, že v prípade právoplatného rozhodnutia súdu môže majiteľ "fejkov" dostať pokutu až do výšky 66.387,83 eura.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.