Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2015, 00:00

Slovákov prosia o prácu aj Japonci. Majú smolu

Proces zamestnávania ľudí z krajín mimo Európskej únie odrádza. Často zaberie mesiace.

Predstavte si situáciu, že do firmy hľadáte kvalifikovaných pracovníkov. Klient vám totiž ponúka zákazku a tá si vyžaduje posilnenie tímu. No na domácom trhu nemôžete nájsť dostatok vhodných kandidátov. Do firmy sa vám však hlásia šikovní ľudia napríklad z Bieloruska či Japonska. Zdá sa, že ste našli riešenie. Až kým sa nezačnú „vybavovačky“. „Ako najväčšiu prekážku prijímania cudzincov predovšetkým z krajín tretieho sveta vnímame zdĺhavý, legislatívne a finančne náročný proces vybavovania pracovného povolenia a prechodného pobytu s cieľom zamestnania,“ vysvetľuje Petra Sedliačiková, HR manažérka slovenskej IT spoločnosti Pantheon Technologies.

Multikultúrne pracovisko

Firma zamestnáva programátorov a špecialistov, ktorí pracujú na projektoch napríklad aj pre zákazníkov v Silicon Valley. Z toho dôvodu sa pri hľadaní nových ľudí pozerá po celom svete. Momentálne pre ňu pracujú odborníci z Argentíny či Veľkej Británie. A záujemcov o zamestnanie registrujú aj z krajín ako Ukrajina, Rusko, Egypt či Pakistan. Legislatíva im však prináša pri zamestnávaní takýchto uchádzačov viaceré komplikácie. „Z dôvodu potrebnej zvýšenej spolupráce s úradom práce a cudzineckou políciou sa tento proces predlžuje aj na niekoľko mesiacov, čo sa u nás prejavuje komplikáciami vzhľadom na plánovanie a timing jednotlivých projektov vo vzťahu ku klientom,“ pokračuje Petra Sedliačiková. Ďalej hovorí, že od skontaktovania sa s uchádzačom a rozhodnutia prijať ho až po reálne prijatie mnoho ráz uplynulo niekoľko mesiacov a vstupné náklady na jeho prijatie boli niekoľko sto eur.

Podmienky zamestnávania ľudí tretej krajiny u nás sa naposledy menili začiatkom minulého roka. Štát hovorí o zjednodušení procesu. „Do praxe sa zaviedol efektívnejší proces vybavovania žiadostí štátnych príslušníkov tretej krajiny o vydanie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie na jednom mieste, čím sa podstatne zjednodušilo správne konanie,“ uvádza hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Zložitý proces

Problém s byrokraciou pri prijímaní zamestnancov z iných krajín registrujú viacerí podnikatelia u nás. „Prijímanie zamestnancov zo zahraničia môže podliehať dlhšiemu administratívnemu procesu,“ potvrdzuje PR manažérka Profesie Katarína Klembalová s tým, že častým problémom je aj zložité zisťovanie referencií od predchádzajúcich zamestnávateľov o danom kandidátovi. Rastúci trend migrácie však na Slovensko už priviedol mnoho ľudí zo zahraničia, ktorí u nás pracujú na rôznych pozíciách. „A to od pomocných prác cez firmy v oblasti výroby po globálne korporácie a centrá zdieľaných služieb,“ pokračuje Katarína Klembalová.

To, že ide o rastúci trend, potvrdzuje aj personálna agentúra McRoy. „Záujem o zamestnávanie cudzincov vzrástol medziročne podľa našich skúseností približne o 30 percent medziročne. Týka sa však predovšetkým ľudí z krajín EÚ,“ hovorí hiring manažér McRoy Branislav Holík. Dôvodom je podľa neho problém obsadiť voľné pracovné miesta Slovákmi, a to aj pre nevyhovujúcu kvalifikačnú štruktúru slovenských nezamestnaných a ich neochotu cestovať za prácou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.