Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2015, 12:20

Kiu nezastavilo ani Rusko. Jej výroba zlomila rekordy

Viac ako 323-tisíc áut. Žilinský závod juhokórejskej automobilky Kia, ktorý zamestnáva približne 3 800 ľudí, prekonal všetky svoje doterajšie rekordy. Vlani totiž vyrobil o 10-tisíc automobilov viac ako v roku 2013. „Podarilo sa nám potvrdiť pozíciu lídra v rámci celej automobilovej skupiny Hyundai Motor Group,“ povedal Eek-Hee Lee, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Zaujímavosťou je, že automobilke sa podarilo vyrobiť viac aj napriek ekonomickej vojne medzi Ruskom a západom. Práve tá – ako v minulosti priznala – sa prejavila na nižších objednávkach z Ruska. „V dôsledku zhoršujúcej sa ekonomickej situácie a slabnúcemu rubľu, už aj naša spoločnosť začína pociťovať znížený záujem zo strany ruských zákazníkov,“ vyhlásila začiatkom októbra Kia Motors Slovakia s tým, že aj napriek tomu však aktuálne naďalej naplno využíva kapacitné možnosti závodu a priebežne plní výrobný plán.

Ťažiskovým modelom minuloročnej produkcie sa opätovne stal športovo-úžitkový Kia Sportage, ktorý predstavoval približne 55 percent z celkového objemu výroby. Model cee’d, dôležitá súčasť produktového portfólia spoločnosti už od roku 2006, ho nasledoval s 36 percentami. Trojicu modelov vyrábaných v závode dopĺňa rodinné vozidlo Kia Venga s 9-percentným podielom. „Verím, že aj v tomto roku sa nám podarí vďaka novým modelom, ktoré uvedieme na trh, naplno využiť kapacitné možnosti nášho závodu,“ dodal Eek-Hee Lee.

Len na upresnenie - spoločnosť okrem vozidiel vyrobila aj 493-tisíc motorov. Aj tu teda mierne prekročil svoju produkciu v porovnaní s rokom 2013. Takmer polovica z motorov už tradične smerovala do závodu sesterskej automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech so sídlom v Českej republike. Najžiadanejším sa stal benzínový agregát s objemom 1,6 litra.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.