Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2014, 15:17

Stavbu storočia otvoril Husák a nikdy ju nedokončili. Vyberte opachu roka

O titul najväčšej realitnej opachy roka bojujú tieto stavby

Len málo stavieb na Slovensku sa môže pýšiť cenou verejnosti. Nedostavaná budova autobusovej stanice v Banskej Bystrice patrí medzi tie vyvolené. Ocenenie získala pred dvoma rokmi od Banskobystričanov celkom suverénne. V meste takmer nemala konkurenciu. Všetko by bolo ideálne, keby nešlo o cenu Bystrické strašidlá – stavby, ktoré špatia naše mesto. Stavba, ktorú miestni nazývajú aj „stavbou storočia“, straší celý región už vyše 30 rokov. A asi aj dlho bude. Dokončenie jedného z dopravných uzlov stredného Slovenska je totiž v nedohľadne.


Hlasovať za Realitnú opachu roka môžete tu


Aký by mal byť vstup do mesta, ktoré je známe najmä Slovenským národným povstaním? Súdruhovia spred revolúcie by iste odpovedali – impozantný. A podľa toho aj nakreslili autobusovú stanicu. Poriadne veľkú, so štedrým rozpočtom a kapacitou, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani Bratislava. Stavať začali v roku 1983. Že nešlo len o obyčajnú stavbu, dokazovali nasledujúce mesiace. Už v roku 1985 sa na otvorení stanice zúčastnil vtedajší prezident republiky Gustáv Husák. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby neotváral len základnú plochu pre autobusy.

Aj napriek proklamovanej dôležitosti práce na stanici nepokračovali podľa pôvodných plánov a projekt mal meškanie. Keď potom prišla revolúcia, problém bol „vymaľovaný“. „Na prekvapenie“ všetkých stanici došli peniaze a celý projekt „zamrzol“.


Viac o banskobystrickej autobusovej stanici sa dozviete tu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.