Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2013, 20:45

Taliansko chce zakročiť proti elektronickým cigaretám. 80-percentnou daňou

Európska únia chce regulovať elektronické cigarety. Taliani už začali.

Výrobcovia elektronických cigariet v Taliansku sa búria. Tamojšia vláda chce totiž od januára zaťažiť tržby z ich predaja 80-percentnou danňou. Tieto náhrady sú totiž medzi fajčiarmi veľmi populárne a štát kvôli nim vyberie podstatne menej na dani z tabaku.
Na elektronické cigarety presedlalo v Taliansku už viac než milión fajčiarov. Podľa odborníkov k tomu prispieva okrem iného široké spektrum príchutí a fakt, že elektronické cigarety nesmrdia. Jeden z najväčších výrobcov e - cigariet a náplní do nich, firma Smooky predala vlani tovar za 11 miliónov eur. Tabakovým firmám ale predaje klesli takmer o desatinu. Štát tak vybral na dani o jednu miliardu eur menej. Od januára si chce preto vláda z príjmov výrobcov elektronických cigariet ukrojiť 80-percentnú daň, čo by malo vykompenzovať súčasné straty.
"Ten zákon je nepresvedčivý a nemôžu ho zaviesť. A ak by predsa len našla vláda nejaký spôsob, ako ho presadiť, zruší tým tisíce pracovných miest v krajine," domnieva sa riaditeľ spoločnosti Smooky Filippo Riccio.
Vo svojej turínskej továrni zamestnáva Smooky 400 ľudí. Ďalšie stovky Talianov našli prácu v niektorej z 250 franšízových predajní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.