Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2015, 23:20

Jančurove žlté autobusy chystajú ďalšiu expanziu. Chýbajú im však vodiči

O viac ako päť percent rastie tento rok počet cestujúcich v autobusoch spoločností RegioJet a Student Agency českého podnikateľa Radima Jančura. Firma si zaobstarala ďalších šestnásť nových autobusov. Expanziu brzdí nedostatok vodičov: dopravca ich aktuálne potrebuje ďalších päťdesiat, píše portál idnes.cz.

"Mohli by sme rásť ešte rýchlejšie, ale na trhu nie je toľko voľných vodičov," hovorí riaditeľka autobusovej dopravy spoločnosti Ivana Kašická. Za tento rok plánujú žlté autobusy prepraviť až 8 miliónov cestujúcich, vlani ich zviezli 6,7 milióna. Tento rok zatiaľ počty cestujúcich rastú o viac ako päť percent. 


Prečítajte si aj: Skúsili sme za vás cestu autobusom RegioJet: Má len štyri chybičky
                            RegioJet sa u nás rozširuje, kupuje nové vlaky aj autobusy


Firma hľadá aktuálne okolo päťdesiat vodičov. Cielene oslovuje uchádzača tiež z mimopražských a mimobrnenských regiónov - napríklad zo severnej Moravy, alebo z Ústeckého kraja, ale aj zo Slovenska či Poľska. "Pre naše spoje hľadáme vodičov z celého Česka, ale aj na Slovensku a pripravení sme zamestnať aj záujemcov z Poľska, pri ktorých nemáme zásadný problém s jazykovou bariérou," dodala Kašická. 

Autobusová divízia už je čistými tržbami najväčšou časťou Student Agency. Obrat divízie vlani dosiahol sumu takmer 1,2 miliardy českých korún a medziročne tak vzrástol takmer o pätnásť percent. V posledných týždňoch spoločnosť rozšírila počet o ďalších šestnásť autobusov Irizar na podvozkoch Scania a Volvo, počet autobusov tak dosiahol už 173 kusov. 

Firma ich potrebuje na rozšírenie existujúcich liniek. Od augusta pridáva napríklad nové spoje na trase z Prahy do Düsseldorfu, od septembra pridá počet spojov na trasu z Prahy do Mostu a Chomutova, kde bude jazdiť až desaťkrát denne v každom smere. Spoločnosť posilňuje tiež hlavné trasy do Bratislavy, Budapešti, Viedne a Berlína. Pred spustením je tiež linka z viedenského letiska do Bratislavy. U nás jazdia žlté autobusy pod značkou RegioJet. 

"Musíme nasadzovať viac posíl na špičkové spoje na vnútroštátnych linkách, musíme reagovať na extrémny nárast dopytu cestujúcich po preprave," dodal hovorca firmy Aleš Ondrůj. "Vidíme, že sa ekonomike darí - ľudia oveľa viac cestujú," dodala Kašická.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.