Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2016, 14:15

Politici zneužívajú kritický postoj ľudí voči bankám, vyhlásil šéf Raiffeisen Bank (video)

Politické prostredie je dnes pre banky omnoho zložitejšie ako v minulosti a politici využívajú všeobecný kritický postoj ľudí voči bankám na škodlivé regulácie. Uviedol to generálny riaditeľ Raiffeisen Bank International Karl Sevelda na dnešnom diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub v Bratislave.

Ako upozornil, politici v mnohých krajinách majú pred voľbami tendenciu zviditeľňovať sa na úkor bánk. Bolo to tak podľa neho v Chorvátsku, Maďarsku, ale aj na Slovensku nedávnou úpravou legislatívy týkajúcej sa účtov či hypoték. Sevelda je presvedčený, že banky sú v súčasnosti zaťažené veľkým bremenom v podobe daní a rôznych povinností.

„Regulátori a politici najmä na európskej úrovni si myslia, že všetky riziká sa dajú vylúčiť regulačnými opatreniami. A to je vec, ktorá stojí banky veľa peňazí,“ zdôraznil Sevelda. Ochranu spotrebiteľov považuje za dôležitú, aj na Slovensku však podľa neho viaceré rozhodnutia spotrebiteľom vôbec nepomáhajú. „Kto si prečíta pri podpise zmluvy 40 strán podmienok?" pýtal sa.

Za kľúčové trhy pre skupinu Raiffeisen označil jej šéf predovšetkým krajiny strednej Európy, okrem Slovenska aj Česko, Rumunsko a Maďarsko. „Slovensko je jedným z našich najlepších trhov, máme veľmi dobrú pozíciu v tejto krajine. Ako v iných európskych štátoch, aj tu však vidíme, že vláda dodržiava všeobecné trendy a prijíma opatrenia, ktoré sú škodlivé voči bankám,“ konštatoval.

Skupina sa podľa Seveldu rozhodla odísť z niektorých trhov v zámorí, pretože je na to príliš malá. Zlú konkurenčnú pozíciu má napríklad v Číne či Singapure. Pobočku zatvára v USA, ďalšiu predáva v Slovinsku, odchádza tiež z poľského trhu. „Rozhodli sme sa zredukovať aj našu pozíciu v Rusku. Máme tam veľmi ziskovú a úspešnú banku, ale ruské politické a hospodárske prostredie nie je také stabilné, že by sme tam chceli rozvíjať naše podnikanie,“ zdôvodnil. Podobné plány má banka s biznisom na Ukrajine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.