Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Na Slovensku sa vyprodukuje, vyzbiera, uvedie na trhu zhruba jedna miliarda plastových fliaš. Opravte ma, keď sa budem mýliť, čo je zhruba 30-tisíc ton materiálu a cez žlté kontajnery sa vracia späť zhruba 60 percent. Ambícia je vrátiť späť zhruba 90 percent. Je podľa vás tento cieľ dosiahnuteľný?
V určitom čase je určite dosiahnuteľný. Je na to potrebná, samozrejme, masívnejšia mediálna kampaň a presviedčanie alebo vysvetľovanie občanom, že v princípe úspešnosť zálohovania záleží primárne na nich.

A nie je motiváciou to, že už to samotné zálohovanie, tá záloha, znamená, že ľudia ad jeden budú platiť trošku viac, ale že sa im časť tých peňazí vráti?
Určite to je motiváciou, ale, bohužiaľ, asi nie pre každého.

Európsky trh je rozdelený na dve kategórie, časť krajín, ktorá zálohuje, časť krajín, ktorá nezálohuje, vy to asi sledujete pomerne pozorne. Sú pozitívnejšie prípady krajín, ktoré zálohujú, alebo je skôr logickejší ten mindset krajín, ktoré sa tomu, naopak, bránia?
Ja si osobne myslím, že na to neexistuje úplne jednoznačná odpoveď, pretože za tým je obrovské množstvo ďalších súvislostí. V krajinách, kde je ten systém úspešný, idú ďalej. PET, ktorý sa vyzbiera cez správcu, musí končiť u domácich recyklátorov a tí majú zase povinnosť ho vrátiť zase domácim výrobcom. Je to striktne kontrolované, a teda úspešnosť je veľmi vysoká. Samozrejme, PET fľaše ako také neslúžia len na výrobu materiálu, z ktorého sa dajú vyrobiť recyklované fľaše, slúžia aj na iné účely. Je to komodita, o ktorú je relatívne vysoký boj. Faktom je, čo je podstatné, či tam ten systém zavedený je s nejakými podmienkami, alebo nie je. Je to pre recyklátora vždy pozitívom, pretože kvalita, rozumejte vytriedenia, suroviny je pri zálohovom systéme vždy vyššia ako v prípade, že sa to zbiera, triedi existujúcim systémom, ako napríklad tu na Slovensku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.