Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2015, 00:00

Kontroverzné licencie poslali zisky firiem výrazne nahor

Pri jej zavádzaní sa búrili firmy i odborníci. Nadšená z nej nie je ani Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Tá dokonca dúfa, že daňová licencia je iba dočasným opatrením.

Od minulého roka musia totiž štátu platiť minimálnu daň všetky firmy. Bez ohľadu na to, či podnikateľ skončil na nule, alebo v strate. Napriek tomu licencia plní svoje poslanie – spoločnosti núti poctivejšie platiť svoje dane.


Čítajte viac: Biznis zarobil viac. Kvôli licenciám


Svedčí o tom analýza FinStatu, ktorá prezentuje hospodárske výsledky firiem ešte pred termínom podania daňových priznaní. Zisk firiem podľa nej stúpol medziročne o 25 percent.

„Ide hlavne o malé firmy. Tie v minulosti mohli dosahovať malú stratu, alebo nulu kvôli tomu, že optimalizovali výdavky tak, aby nemuseli zaplatiť daň,“ vysvetlil analytik FinStat Filip Glasa s tým, že za rok 2014 už musia zaplatiť aspoň malú paušálnu daň, tak im je jedno, či sú v malej strate, alebo v malom zisku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.