Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2014, 14:17

Sankcie zasiahli Slovensko. Naše automobilky prichádzajú o biznis

Zistenie HN. Žilinský závod Kie a bratislavský Volkswagenu prvýkrát priznali, že o ich autá je menší záujem.

Z Paríža od vyslanej redaktorky Petry Jamrichovej

Ekonomickú vojnu medzi Ruskom a západom už pociťujú aj slovenské automobilky. Reč je o spoločnosti Kia Motors Slovakia, ktorá v Žiline zamestnáva skoro štyritisíc ľudí, ako aj bratislavskom závode Volkswagenu. Ten dáva prácu 9 400 ľuďom. „V dôsledku zhoršujúcej sa ekonomickej situácie a slabnúcemu rubľu začína v súčasnosti už aj naša spoločnosť pociťovať znížený záujem zo strany ruských zákazníkov,“ povedal HN na autosalóne v Paríži hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.

Hoci Bačé nespresnil, s akým poklesom sa fabrika musí vysporiadať, zamestnanci sa o prácu báť nemusia. „Aj napriek tejto situácii aktuálne naďalej naplno využívame kapacitné možnosti závodu a priebežne plníme tohtoročný výrobný plán,“ tvrdí Bačé.

Rusko-ukrajinský konflikt pociťuje aj Volkswagen Slovakia. Ako pre HN povedal Albrecht Reimold, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, táto situácia ovplyvňuje celý trh: „Bratislavský závod však vyrába exkluzívne autá pre celý svet. Iné krajiny nám tak dokážu kompenzovať nižšie čísla v Rusku.“

Cestu redaktorke hradila spoločnosť Volkswagen Slovakia

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.