Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2015, 00:00

Trnavský Peugeot verzus Jaguar. Je tu súboj o ľudí

Trnavská fabrika pripustila, že by jej mohol nový hráč na trhu siahnuť na zamestnancov.

Dve legendárne značky. Dve veľké fabriky vzdialené od seba sotva 50 kilometrov. Zároveň s tým aj jeden región, v ktorom pôsobia a jeden veľký súboj o pracovnú silu. Presne toto čaká, u nás už etablovaný, trnavský závod francúzskeho PSA Peugeot Citroën a nováčika u nás, pôvodom britský Jaguar Land Rover. Ten vybuduje svoju fabriku pri Nitre. A práve Francúzi už začínajú reálne riešiť, kde nájdu ľudí, ktorých im potenciálne prevezme Jaguar.

„Pre ľudí z okolia Nitry bude výhodnejšie pracovať v novom závode,“ povedal personálny riaditeľ automobilky PSA Peugeot Citroën Ľubomír Kollár. Ako zároveň doplnil, nových budú musieť hľadať v zahraničí.


Čítajte viac: PSA zamestná 800 nových ľudí


Doteraz bolo z celkového počtu 3500 zamestnancov Peugeotu takmer 80 percent z okolia Trnavy a Nitry. V prípade zamestnancov zo zahraničia majú ľudí najčastejšie z Maďarska, Rumunska a Bulharska. Nájsť po príchode nového hráča dostatok kvalifikovaných ľudí práve na západe by reálne mali Francúzi problém. V trnavskom a nitrianskom regióne je päť-až sedempercentná nezamestnanosť. V praxi sa už v súčasnosti mnohé firmy sťažujú na nedostatok voľných a dobrých zamestnancov. Bolo by preto zrejme logické, ak by aj v prípade nových náborov Francúzi siahali po už overených krajinách.

Faktom je, že Slováci sa o prácu v Jaguari trhajú. Dotazník ústredia práce vyplnilo už 11600 ľudí. Nový závod podľa analytika má na to, aby lepšie mzdy ponúkol. Doterajšie oficiálne odhady hovoria o priemernej hrubej mzde na úrovni približne 1200 eur. „Land Rover bude platiť dobre, pretože bude vyrábať autá vyšších tried,“ povedal analytik Slovenského automobilového inštitútu Martin Jesný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.