Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2014, 23:59

Podnikateľ Remeta mieri do Srbska. Pre chemičku

Zistenie HN

Pred tromi rokmi chcel ovládnuť strategický slovenský podnik Novácke chemické závody (NCHZ), ktoré sa v tom čase nachádzali v konkurze. Napriek tomu, že sa to veľkopodnikateľovi Miroslavovi Remetovi nepodarilo, dnes sa pripravuje na podobný tender. Nie však na Slovensku, ale v Srbsku. „Tamojšia vláda hľadá partnera do firmy, ktorá pôsobí v energeticko-petrochemickom priemysle. Keď sa vyhlási súťaž, zúčastníme sa na nej,“ povedal pre HN Remeta.

Hoci meno firmy nekonkretizoval, priznal, že spoločnosť je v reštrukturalizácii. Do hry preto prichádza HIP-Petrohemija z mesta Pančevo pri Belehrade. Tá sa do zlej kondície dostala v roku 2009. Odvtedy sa hľadá investor. „Táto spoločnosť nevyhnutne potrebuje konsolidáciu. Podnik by mal byť sprivatizovaný do konca roka,“ povedal pre HN Miroslav Králik, predseda Slovensko-srbskej obchodnej komory.

Spoločnosť HIP-Petrohemija, ktorá sídli v Pančeve asi 20 kilometrov od srbskej metropoly, si v roku 2011 pripísala stratu 97 miliónov eur. V roku 2012 to bolo dokonca 107,6 milióna eur. Hospodárenie za minulý rok zatiaľ nie je známe.

Ide o najväčšiu firmu v energeticko-petrochemickom biznise v Srbsku, podobne ako na Slovensku NCHZ. Podobný je aj počet pracovníkov v oboch firmách. Kým HIP-Petrohemija zamestnáva zhruba 1800 ľudí, v NCHZ to je približne 1300 pracovníkov. HN poslali otázky k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.