Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2015, 17:55

Tesco dostalo na Slovensku už druhú miliónovú pokutu

Slovenské Tesco čelí ďalšej miliónovej pokute, a to za predaj potravín po minimálnej trvanlivosti.

Obchodný reťazec Tesco Stores SR dostal od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR druhú miliónovú pokutu, a to za opakovaný predaj nevyhovujúceho ovocia a zeleniny a potravín po dátume minimálnej trvanlivosti (DMT) v supermarkete v Spišskej Belej. Vyplýva to z rozhodnutia veterinárnej a potravinovej správy zverejneného na portáli úradných kontrol. Na prípad upozornil Denník N.

Pri úradnej kontrole vykonanej v supermarkete v Spišskej Belej 24. júla 2014 sa zistila mokrá hniloba na krájanom zeleri a výskyt vošiek na povrchu lahôdkovej kukurice. Kontrolóri uvedenú zeleninu označili za potraviny nevhodné pre ľudskú spotrebu, zakázali jej predaj a nariadili jej likvidáciu. Nekvalitný zeler s hmotnosťou 5,4 kilogramu a 180 kusov kukuričných klasov mali podľa ŠVPS hodnotu približne 70 eur.

Inšpektori počas tejto kontroly našli v supermarkete v Spišskej Belej aj ochutenú minerálku Budiš, pomarančový ovocný sirup Happy Day a cereálie Nesquik po uplynutí DMT. Hodnota potravín po DMT bola necelých 35 eur.

Pri uložení miliónovej pokuty inšpektori ŠVPS prihliadali na to, že v tomto istom obchode našli nekvalitnú zeleninu aj počas uplynulých kontrol, a to v novembri 2013 a v máji 2014. Tesco za nedostatky zistené pri týchto kontrolách dostalo nižšie pokuty.

Prvú pokutu vo výške 1 milión eur udelila Tescu v Partizánskom ŠVPS za opakovaný predaj potravín po DMT a nevyhovujúceho ovocia a zeleniny. Miliónovú pokutu dostalo Tesco v Partizánskom od regionálnej správy v Prievidzi ešte koncom septembra 2014. Dôvodom bol predaj syrov, čaju, kávy či cukroviniek, ktorým uplynul DMT, ako aj umiestňovanie potravín, ktoré nie sú vhodné pre ľudskú spotrebu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.