Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2015, 14:46

Poslanec Smeru bráni kauzu Forai: Klientelizmus nie je potvrdený

Klientelizmus v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), ktorej bývalý šéf Marcel Forai podpisoval zmluvy s firmami svojej tety, nie je podľa poslanca Národnej rady SR Richarda Rašiho (Smer-SD) potvrdený.

Obvinenia na jeho adresu v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy označil za klamstvo založené na kampani politických strán. Rovnako odmieta reči o plytvaní v zdravotníctve, kým nie sú preukázané.

Raši: Nevieme, či došlo k pochybeniu

Dianie v štátnej poisťovni má preveriť poslanecký prieskum, Najvyšší kontrolný úrad, Národná kriminálna agentúra a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Potom si budeme môcť povedať, či došlo k pochybeniu, alebo nie," konštatoval Raši s tým, že možno potom bude musieť prísť zo strany niektorých kritikov k ospravedlneniu.Podozrenia zatiaľ vníma v rovine domnienok. Poukazoval, že v prípade sa postupovalo rázne a Forai už nie je vo funkcii.

"Vyzerá to na rodinkárstvo"

"Vyzerá to na rodinkárstvo," domnieva sa poslanec Národnej rady SR Ivan Uhliarik (KDH). Okrem spomínaných zmlúv kritizuje aj plánované sťahovanie štátnej poisťovne. Prenájom považuje za nevýhodný, poukazuje, že sa dohodol bez verejnej súťaže. Aj na ten sa chce preto pýtať na poslaneckom prieskumu. "Tieto veci sú minimálne podozrivé," doplnil.

Myslí si, že o zmluvách medzi Foraiom a jeho tetou pravdepodobne vedel aj nový šéf VšZP Miroslav Vaďura. Uhliarik pripomína, že sedel za Foraiovho pôsobenia v predstavenstve a zároveň pôsobil ako šéf ekonomiky. "Keď o tom nevedel, nebol dobrý šéf," podotkol.

Raši spochybňovanie nového riaditeľa odmieta. "Je apolitický a celý život manažér," reagoval.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.