Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2013, 00:00

Živnostníci si polepšili za Dzurindu

Živnostníci a malí podnikatelia si najviac pochvaľujú obdobie druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Niektoré zmeny, ktoré zaviedla, im pomohli priamo. Napríklad sa zvýšila suma, o ktorú si mohli zvýšiť daňový základ. Dzurindove reformy pomohli aj nepriamo – prišli veľkí investori, ktorí priniesli prácu aj pre živnostníkov. „Daňová reforma bola kľúčová vec, priniesla zjednodušenie daňového systému,“ hodnotí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Dzurindovu éru po roku 2002 vyzdvihuje aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. Veľa sa však podľa neho spravilo aj na začiatku 90. rokov, keď sa vytvárali základy pre živnostenské podnikanie.

Horšie obdobie prišlo hlavne v posledných dvoch rokoch. Vláda Ivety Radičovej a neskôr aj vláda Roberta Fica pripravili pre živnostníkov nepríjemné zmeny. Radičová chystala veľkú reformu daní a odvodov. V jej rámci chcela obmedziť zneužívanie živností. Firmy ich totiž začali uprednostňovať pred zamestnaneckým pomerom, aby sa vyhli plateniu vysokých odvodov. Preto mali odvody vzrásť aj živnostníkom. Radičovej kabinet však napokon škrty nestihol presadiť. Základnú filozofiu si však osvojila druhá Ficova vláda. Netrvalo jej ani rok, aby živnostníkom zvýšila dane aj odvody. Jedným z cieľov bolo aj zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu. Práve pre konsolidáciu verejných financií bude v najbližších mesiacoch ťažké presadiť zmeny, ktoré by znamenali zvýhodnenie živností. Vláda sa však chystá zjednodušiť administratívu a aj prostredníctvom informatizácie verejnej správy zľahčiť život malým firmám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.