Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2014, 00:00

Slovensko narazilo na jedného z top partnerov

Zahraničný obchod

Slovenský export v predchádzajúcich mesiacoch klesal. V apríli sa medziročne znížil o 3,2 percenta, v máji o 2,7 percenta. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu. Podobne sa vyvíja aj export do Česka, nášho druhého najvýznamnejšieho obchodného partnera. Medziročne sa za prvé štyri mesiace tohto roka znížil o 3,3 percenta.

Nižší odbyt výrobkov u našich západných susedov zaznamenala aj firma Agris trade z Bratislavy, ktorá obchoduje s poľnohospodárskymi produktmi. Export pritom tvorí vyše tridsaťpäť percent ich tržieb. Dôvod je jasný. „Na poklese vo vývoze sa určite podieľajú aj zmeny v cenách tovarov. Do budúcnosti predpokladáme ďalší pokles vývozu a zníženie cien,“ povedala riaditeľka Dana Turčeková.

Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák vidí za poklesom vývozu hlavne zmeny v exportných cenách. Tie klesli o viac ako tri percentá a podľa neho tak v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.