Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2015, 15:42

Zistenie HN: Ďalší obrat v kauze Váhostav. Veriteľ spravil krok k záchrane

Správkyňa Petra Gabrišová trvá na tom, že predmetná pohľadávka bola zaradená do správnej skupiny.

V situácii okolo Váhostavu nastal ďalší obrat. Veriteľ a bývalený člen predstavenstva stavebnej spoločnosti Martin Buňák podľa zistení HN stiahol svoju pohľadávku. Podľa advokáta Ivana Ikrényiho tým, že Buňák stiahol pohľadávku, tak prestáva byť účastníkom konania. V praxi to znamená, že súd o nej rozhodovať nebude. Váhostav ani správkyňa Petra Gabrišová tieto informácie oficiálne nekomentovali.

Dnes sa k tvrdeniam Aliancie Fair-play o nesprávnom zaradení jednej z pohľadávok voči Váhostavu-SK vyjadrila aj reštrukturalizačná správkyňa Gabrišová. Vo svojom stanovisku uviedla, že tieto tvrdenia sú nepravdivé.

Peter Kunder z Aliancie Fair-play v blogu na stránke Denníka N v stredu (13.5.) napísal, že Váhostav-SK dlhuje takmer 15-tisíc eur bývalému členovi svojho predstavenstva Martinovi Buňákovi.

"Správkyňa ho zaradila medzi veriteľov, ktorí v ozdravení dostanú viac, ako mu podľa zákona prináleží. Táto jej fatálna chyba môže snahu o ozdravenie firmy definitívne ukončiť," tvrdí Kunder.


Prečítajte si aj: Váhostav môže skrachovať, správkyňa urobila fatálnu chybu


Správkyňa však trvá na tom, že predmetná pohľadávka bola zaradená do správnej skupiny. "Všetky dokumenty preukazujúce uvedenú skutočnosť sú súčasťou súdneho spisu vedeného v danej veci," reagovala Gabrišová s tým, že zákon jej neumožňuje bližšie sa vyjadrovať k detailom reštrukturalizácie Váhostavu-SK.

Podľa zákona sa pri reštrukturalizácii za spriaznené osoby pokladajú všetci členovia predstavenstva a ich rodinní príslušníci, vysvetlil Kunder.

Podlžnosti voči nim musia byť vybavované osobitne, a to tak, že sa im z nich vyplatí menšia časť ako iným veriteľom. "V prípade Buňáka to dopadlo inak. Bol zaradený medzi bežných veriteľov, hoci nemôže dostať toľko, čo oni," upozornil.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.