Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2015, 15:30

Štát má problém. V miliardovom spore nemôže použiť zhabané dokumenty

Slovensko nebude môcť v arbitrážnom spore so spoločnosťou EuroGas o odobratí dobývacieho priestoru mastenca v Gemerskej Polome použiť informácie z materiálov týkajúcich sa jej dcérskej firmy Rozmin. Vyplýva z dokumentu Medzinárodného strediska pre riešenie sporov z investícií (ICSID), ktoré má TASR k dispozícii.

Ide o takmer 16.000 strán dokumentov, počítače a softvéry, ktoré zabavili počas policajnej akcie bezpečnostných zložiek z 2. júla. "Môžem potvrdiť, že ICSID informovalo aj nás, že SR má zakázané používať informácie, ktoré získala z dokumentov Rozminu zhabaných pri policajnej akcii," povedal pre TASR predseda predstavenstva EuroGas Wolfgang Rauball.


Prečítajte si aj: Miliardový spor vrcholí. Eurogas mali na Slovensku poškodiť schránkové firmy


Trestné stíhanie Úradu špeciálnej prokuratúry na základe podania Petra Čoreja, pri ktorom zhabali spomínané dokumenty, pozastavili začiatkom septembra 2014.

V uznesení sa podľa informácií TASR dôvodilo, že v trestnom konaní sa objavili prekážky, pre ktoré nie je možné ďalej pokračovať, kým sa nevyriešia otázky predbežnej povahy.

Tie majú byť nad rámec trestného konania. Ide napríklad aj o prebiehajúce právne konania, ktoré majú posúdiť zákonnosť postupu Obvodného banského úradu Spišská Nová Ves z roku 2005. 


Spoločnosť Eurogas obvinila vtedajšieho ministra hospodárstva Pavla Ruska z vydierania.

Na základe tohto verdiktu odobrali spoločnosti EuroGas dobývací priestor na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Zároveň bol aj dôvodom medzinárodnej arbitráže na pôde ICSID, v ktorej EuroGas ako žalobca požaduje od SR náhradu 3,2 miliardy dolárov (2,8 miliardy eur) za zmarenú investíciu.

Prvé pojednávanie arbitrážneho tribunálu by malo byť v polovici marca vo Washingtone. Po oboznámení sa so všetkými podkladmi a stanoviskami tribunál rozhodne. Verdikt arbitráže pred ICSID už nie je napadnuteľný žiadnym súdom na svete. EuroGas hrozil SR arbitrážami už od roku 2010.

Za zmarenie investície v Gemerskej Polome žiadala firma najskôr v roku 2011 odškodné 500 miliónov eur. O rok sa k nároku na odškodné pridala aj spoločnosť EuroGas Inc., ktorá je registrovaná v USA. Celková suma požadovaného odškodného sa vyšplhala na 1,65 miliardy dolárov.

EuroGas argumentoval porušením práv vyplývajúcich z dohody medzi ČSFR a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991. MF SR však vlani poprelo, že by nastalo akékoľvek porušenie tejto dohody.

Ložisko mastenca v Gemerskej Polome, o ktoré sa vedie spor, objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Tamojší mastenec sa vyznačuje vysokou čistotou, odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.