Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2014, 00:00

Boj o firmy sa začína. Chcú investovať

Štrnásť investorov, ktorí na Slovensku ešte vôbec nepodnikajú a ktorí by spolu zamestnali až 4700 ľudí.

Väčšinu v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Aj o projekty týchto firiem je dnes v hre Slovensko, nie je však jediné. „Títo investori nás porovnávajú s alternatívnymi lokalitami, robia prvé obhliadky a návštevy. Zatiaľ jeden žiada o úľavu na dani,“ vyhlásil hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Karty sú tak rozdané najmä pre Čechov, Poliakov a Maďarov.

 

 

Oživenie ekonomiky

Na spresnenie – Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá k nám láka investície a ktorá spadá pod rezort hospodárstva, má celkovo rozrokovaných až 46 projektov. Spomínaní 14 investori sa o Slovensko začali zaujímať úplne prvýkrát, pričom by investovali v automobilovom biznise, spracovaní kovov, energetike. Záujem majú aj spoločnosti, ktoré by u nás mohli postaviť centrá zdieľaných služieb či investovať do vedy a výskumu. Vlani sa pritom za celý rok o našu krajinu zaujímalo 26 úplne nových firiem. Záujem o investovanie rastie, čo potvrdil aj minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský:„Je to dôkaz toho, že Slovensko je stabilná krajina. Rovnako podnikateľské prostredie na Slovensku je pre zahraničných investorov atraktívne a prispieva k tomu aj oživenie ekonomiky.“

To, že ide o dobrý signál pre ekonomiku, potvrdzuje aj analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov, dodáva, že dôležité bude, koľko zo zamýšľaných investícií prejde aj do realizačnej fázy. „Veľký vplyv na tento výsledok má najmä postupné oživovanie svetovej ekonomickej aktivity, ktoré prebilo aj fakt, že slovenské podnikateľské prostredie sa relatívne zhoršuje,“ reaguje Pánis.

 

Keď sa menia zákony. K horšiemu

Boj o investorov, ktorí dostávajú chuť expandovať, sa však zostrí. O tom, kto investora získa, rozhoduje viacero faktorov. Od toho, do čoho chce firma investovať, koľko by tu mohla mať dodávateľov, až po to, aké úľavy mu ponúknu jednotlivé krajiny. „Je pravdepodobné, že bez nepriaznivých legislatívnych zmien by Slovensko považovalo za atraktívnu destináciu ešte viac investorov,“ vraví Pánis.

V mnohých sektoroch spracovateľského priemyslu má však Slovensko dobré konkurenčné postavenie. „To pramení z dobrého pomeru medzi kvalifikáciou a nákladmi na pracovnú silu,“ upozorňuje analytik.

Napriek tomu, že sa rozbeh roka v lákaní investícií vydaril, podľa Hoštáka k zásadnému obratu nedôjde. A to dovtedy, kým sa výrazne neupravia zákony, ktoré sa dotýkajú podnikania na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.