Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2015, 12:31

Prievidza má mať továreň za takmer dva milióny eur. Na výrobu liehu

Zariadenie na spracovanie liehu z obilia bude stáť približne 1,7 milióna eur.

So zámerom vybudovať továreň na spracovanie obilia a následnú výrobu liehu prišla spoločnosť Mabio. Detaily celého projektu zverejnila na stránke Ministerstva životného prostredia (na snímke minister Peter Žiga)  a momentálne je predmetom posudzovania.

S výstavbou by sa malo začať vo februári tohto roka, a ukončená by mala byť v priebehu jedného roka. Celý výrobný proces by mal byť plne automatizovaný. Na jeho chod a obsluhu firma plánuje vytvoriť desať pracovných miest.

Účelom výstavby liehovaru je vybudovanie nielen objektov na samostatné spracovanie a výrobu liehu, ale aj na uskladňovanie obilia a kukurice, z ktorých sa bude lieh vyrábať. Liehovar podporí poľnohospodársky a potravinársky sektor v okrese Prievidza.

Liehovar bude situovaný buď priamo v Prievidzi, alebo v katastri obce Zemianske Kostoľany. V daných lokalitách už je vytvorená priemyselná zóna a vybudovaná infraštruktúra. Lokalita je vhodná z dôvodu blízkosti surovinových zdrojov.

Novostavba bude pozostávať z výrobnej haly, v ktorej sa bude denne vyrábať približne desať ton kvasného rafinovaného liehu denne. Výrobný proces bude zahŕňať proces čistenia a mletia, a nakoniec samotné kvasenie a destilácia. Výsledkom bude jemný lieh s obsahom alkoholu približne 96 percent.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.