Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2014, 00:00

Čo sa stane, ak odvody nezaplatíte včas alebo v plnej sume

1. Ako si správne prepočítať sociálne odvody?

Ak vaše príjmy za rok 2013 prekročili sumu 4830 eur, odvodom sa nevyhnete. K základu dane z príjmov musíte pripočítať iba „povinné“ zaplatené poistné, teda zaplatené dobrovoľné poistné sa do výpočtu neráta. Výslednú sumu vydelíte koeficientom platným na konkrétny rok – teda od júla 2014 platí pre výpočet nového poistného do Sociálnej poisťovne koeficient 1,6. Mesačný vymeriavací základ sa po novom nedelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku, ale číslom 12 – teda sa berie do úvahy celý predchádzajúci rok. Takto dostanete mesačný vymeriavací základ na sociálne odvody.

Minimálny vymeriavací základ:402,50 eura

Minimálne mesačné sociálne odvody:133,42 eura

Maximálny vymeriavací základ:4025 eura

Maximálne mesačné sociálne odvody:1334,28 eura

2. Na čo si dať pozor pri platení nových odvodov?

Vyšla vám povinnosť zaplatiť nové odvody? Zaplatiť ich môžete najneskôr dnes, teda 8. augusta, inak vám poisťovňa vypočíta penále za každý deň omeškania. Pokiaľ platíte sociálne odvody trvalým príkazom, nezabudnite si v internet bankingu alebo v pobočke banky zmeniť trvalý príkaz. Častým problémom je aj nesprávne uvedený variabilný či špecifický symbol – z nich je jasné, kto peniaze posiela a obdobie, za aké poistné živnostník platí. Ak však platíte poistné v hotovosti, budete sa musieť zastaviť v jednej z pobočiek Sociálnej poisťovne ale

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.