Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2015, 13:35

Hľadáte prácu? Pri týchto profesiách máte najväčšiu šancu

Hľadáte prácu? Najvyššiu šancu získať ju máte, ak ste kuchár, vodič, čašník, obchodný zástupca, obrábač kovov alebo strážnik. Potvrdzujú to údaje pracovného portálu ISTP.sk. Od dnešného dňa s ním spúšťame spoluprácu, ktorá čitateľom umožní bezplatné hľadanie a zamestnávateľom bezplatné zadávanie ponúk.

Strojárstvo a obchod vedú

Z inzerovaných pracovných ponúk vyplynulo, že zamestnávatelia hľadajú zamestnancov najmä pre pracovné oblasti strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel); obchod, marketing a reklama; gastronómia; manažment, podnikové financie, účtovníctvo, kontrola a štatistika a bankovníctvo, poisťovníctvo, finančné služby a reality.       

Pre ilustráciu - na ISTP.sk bolo začiatkom marca približne 8 000 inzerátov pracovných ponúk, z toho okolo 1 100 inzerátov bolo evidovaných pre pracovnú oblasť strojárstvo.           

Najviac práce je v Bratislave a Žiline

Platí, že ponuka práce je v slovenských regiónoch rozložená nerovnomerne. Zamestnávatelia ponúkajú voľné pracovné miesta s miestom výkonu práce predovšetkým v okresoch Bratislava, Žilina, Nitra, Košice, Poprad a Banská Bystrica.          
Hľadajú pritom najmä uchádzačov so stredným odborným alebo úplným stredným odborným vzdelaním, ktorí nemusia mať predchádzajúcu odbornú prax alebo vyžadujú predovšetkým jednoročnú a dvojročnú prax.   

Treba byť samostatný, komunikatívny a vedieť angličtinu

Platí tiež: ak sa chcete uplatniť, hovorte cudzím jazykom. V rámci požiadaviek na cudziu reč dominujú angličtina a nemčina a zamestnávatelia vyžadujú od svojich budúcich zamestnancov hlavne počítačové zručnosti balíčka MS Office (Word, Excel, Outlook, PowerPoint).

V rámci požiadaviek na všeobecné spôsobilosti prevláda podľa údajov z ISTP.sk samostatnosť, komunikácia (jednanie s ľuďmi) a manuálna zručnosť, pri osobnostných predpokladoch sú to spoľahlivosť, komunikatívnosť a precíznosť (presnosť). Najviac požadovanými certifikátmi sú preukaz odbornej spôsobilosti pre osoby poverené výkonom fyzickej ochrany a pátrania, zdravotný (potravinársky) preukaz a zváračský preukaz.        

Čo preferujú uchádzači o prácu?

Používatelia registrovaní v systéme ISTP by chceli pracovať ako všeobecný administratívny pracovník; predavač textilu, obuvi a koženej galantérie a upratovačka. Z pracovných oblastí preferujú obchod, marketing a reklamu; bankovníctvo, poisťovníctvo, finančné služby a reality; štátnu správu. Pracovať by chceli hlavne v Bratislave, Košiciach alebo Nitre.  

O ISTP.sk

Na ISTP.sk je aktuálne registrovaných necelých 180 000 aktívnych používateľov. Z toho viac ako 51 000 uchádzačov o prácu sprístupnilo svoj osobný profil zamestnávateľom.          

V systéme ISTP je registrovaných viac ako 10 000 zamestnávateľov, z toho 2 000 aktuálne inzeruje minimálne jedno voľné pracovné miesto. Počet inzerátov, ktoré zamestnávatelia nahlásili priamo cez ISTP, presahuje hranicu 4 100. Ďalších približne 1 700 inzerátov pracovných ponúk sa zobrazuje v ISTP zo zdrojov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, kde majú zamestnávatelia stále možnosť využiť pôvodný systém inzercie prostredníctvom tlačenej nahlášky. Celkovo ide o viac ako 21 000 voľných pracovných miest.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.