Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2015, 14:10

„Vopred vyhraté tendre si strčte.“ Truban otvorene píše o korupcii štátu

Zakladateľa Websupportu zaráža, do akých rozmerov narástla korupcia. Nikto už nič neskrýva. Ponuky boli od cudzích ľudí, ktorých nikto nepoznal.

Šéf Websupportu Michal Truban vo svojom blogu poukázal na korupciu. „V poslednom čase nás viackrát oslovili, aby sme sa zúčastnili tendra (výberového konania), ktorý je vopred vyhraný,“ napísal Truban.

Podľa neho to funguje tak, že si spolu dohodnú pre nich veľmi výhodnú cenu a o úspech sa postarajú ”oni”. „Neskôr nám “oni” vyfakturujú províziu. Kto by nechcel ľahko zarobiť? No u nás je to presne naopak. Takéto pokusy nahlasujeme polícii. Vymeníme vidinu ľahkého zisku za hodiny plné stresu strávené vypovedaním. Nerobíme to preto, že by sme si tak strašne ctili zákon a tento štát, alebo že by sme boli najmorálnejší pod Tatrami. Práve naopak,“ vysvetlil Truban.

Trubana zaráža, do akých rozmerov to narástlo. Ako píše v blogu, podľa neho už nikto nič neskrýva. Všetky ponuky boli od cudzích ľudí, ktorých nikto nepoznal.

Neboli to kamoši alebo dlhoroční obchodní partneri. A neboli to ani veľké ryby na vrchole reťazca. A neoslovovali nás šifrovanými správami. Prišli na regulérne obchodné stretnutie, napísali maily. Všetkým prišlo úplne normálne začat riešiť takýto deal a ani ich nenapadlo, že by s tým mal niekto problém,“ píše šéf Websupportu.

Truban poukázal aj na fakt, že pri veľkých projektoch zarábajú IT firmy prepojené na vládu. „Ľudia z IT vedia, ako si delia korisť a v akej kvalite dodávajú. Ako nás to stojí stovky!!! milónov eur a nič z toho. Je to verejným tajomstvom a je to tajomstvom takým veľkým, že to všetci akceptujú a nikto s tým nič nerobí, lebo nevidí žiadnu reálnu možnosť. A tak sa pridávajú aj tí najmenší (úradníci,firmy…) a opakujú sa po svojich veľkých vzoroch a delia si už aj posledné ohlodané kosti. Ako by to bola úplná samozrejmosť,“ dodal Truban.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.