Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2015, 00:00

Na štart družice nám chýba stotisíc eur

Jakub Kapuš, predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, v rozhovore pre HN:

Posledným odhadovaným termínom, kedy mala byť družica vypustená do vesmíru, bol rok 2016. Ešte stále to platí?

Robíme všetko pre to, aby sme to stihli. Vo vývoji sa môžu vyskytnúť nejaké problémy a najmä na konci vývoja a počas finálneho testovania, keď máte celú družicu zloženú, prichádzajú záverečné vibračné testy. Na to sú takzvané vibračné stoly, ktoré družicu roztrasú na veľkú frekvenciu, musí prejsť taktiež termovákuovou komorou a podobne. Aj preto musíme vyrobiť viac ako len jeden kus družice. V každom prípade prvý polrok roku 2016 platí, aj keď nikto nemôže s istotou povedať, že sa nevyskytnú nejaké neočakávané komplikácie.

Máte už aj uzavretú dohodu s niekým, kto vynesie prvú slovenskú družicu do vesmíru?

Rokujeme s rôznymi stranami a, pochopiteľne, primárne je to Európska vesmírna agentúra (ESA). V prípade, že by však nemali voľnú raketu v termíne, kedy to budeme potrebovať, sme pripravení osloviť aj ďalších partnerov zo zahraničia.

Európska raketa by bola asi najvhodnejšia voľba, no aj za to bude treba poriadne zaplatiť...

Samozrejme, komerčná cena za vynesenie jedného kilogramu nákladu do vesmíru sa pohybuje na úrovni 100-tisíc eur. Keď americká NASA vynáša náklad do vesmíru, jeden kilogram ju vyjde na približne 25-tisíc, ale keby ste chceli vyniesť do vesmíru niečo vaše vlastné, určite by sa cena pohybovala na úro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.