Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2013, 19:29

Elektrina pre firmy výrazne zlacnie

Energetika. Malé firmy ušetria od budúceho roka desiatky eur ročne.

Takmer 50 eur ročne. Toľko ušetrí od budúceho roka kadernícky salón Jany Mačejákovej. Podobne ako tisíckam ďalších malých firiem jej totiž klesnú ceny elektriny. Kým v súčasnosti platí približne 720 eur, po novom to bude 673 eur. Ide pritom o najväčšie zníženie ceny za posledné roky. V priemere budú všetky malé podniky platiť o 6,5 percenta menej. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Ide aspoň o malú úľavu v čase, keď sa zhoršuje podnikateľské prostredie,“ konštatoval šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Za zlacnením stojí viacero dôvodov – konštatoval šéf regulátora Jozef Holjenčík (nominant Smer-SD). Svoj podiel má cena elektriny na burze. Tú obchodníci nakupujú výrazne lacnejšie ako vlani. „Dalo sa preto počítať s poklesom koncovej ceny, naznačoval to pokles ceny komodity na európskych trhoch,“ zhodnotil analytik Peter Marčan. Okrem toho sa znížili aj poplatky, ktoré firmy a ľudia vo svojich faktúrach platia za prevádzku elektrických drôtov.

Viac informácií o tom, koľko firmy na budúci rok ušetria na elektrickej energii nájdete v zajtrajších Hospodárskych novinách.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.