Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2015, 00:00

Penzia od poisťovne nie je jediná. Máte na výber

Ľudia, ktorí sú nespokojní s výškou penzie z druhého piliera, majú na výber. Druhá možnosť je nateraz pre mnohých výhodnejšia.

Človek si nasporil v druhom pilieri 20-tisíc eur. Životná poisťovňa mu ponúkne, že mu za jeho úspory každý mesiac pošle penziu vo výške 74 eur.

Sporiteľovi sa to zdá málo a ponuku od poisťovne neprijme. Nemusí. Má totiž ešte jednu možnosť – nechať peniaze v DSS-ke, ktorá ich bude aj naďalej investovať. A to, čo sa jej ročne podarí zarobiť, si človek môže nechať vyplatiť. „Ľudia tak majú totiž možnosť mesačne získať viac. A to až o desiatky eur,“ hovorí odborník na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.

Ukážme si to na číslach: Polovicu peňazí dôchodková spoločnosť investuje do dlhopisov. Polovicu do rizikovejších, ale ziskovejších akcií. Výsledok? Mesačne môže človek podľa prepočtov Šeba pri priemernom zhodnotení úspor dostávať mesačne 120 eur. Teda takmer o 50 eur viac ako od životnej poisťovne.

Spor o výšku penzie

Peniaze môže mať v DSS-ke človek uložené dovtedy, kým mu poisťovňa nedá výhodnejšiu ponuku. A to aj napriek tomu, že už dosiahol dôchodkových 62 rokov. „Sporitelia, ktorí nie sú odkázaní na mesačný príjem z druhého pili

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.