Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2015, 19:02

Šéf Matadoru: Slovensko sa môže zmeniť. Nie sme len montážnou halou

Nielen montážna dielňa, ale aj výskumno-vývojová krajina. Takto môže Slovensko vyzerať už v najbližších rokoch.

Podľa viacerých odborníkov sa naša krajina môže zmeniť a zamerať na túto oblasť.

Aj toto odznelo na dnešnom diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub. „Som o tom presvedčený,“ vyhlásil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec.

A nie je sám. Pripájajú sa k nemu aj šéf inovácií poradenskej spoločnosti KPMG Slovensko Vladimír Švač a šéf rezortu školstva Juraj Draxler.


Šéf Matadoru Štefan Rosina. Snímka: HN/Peter Mayer

Podľa ministra má Slovensko v tejto oblasti veľký potenciál, pričom už dnes sa môžeme pochváliť viacerými vecami. Ako povedal, napríklad vedcov máme na špičkovej úrovni.

Za montážnu dielňu nás nepovažuje ani prezident známej strojárskej skupiny Matador Štefan Rosina (na snímke). „Na Slovensku sa robí množstvo výskumných a vývojových prác,“ povedal s tým, že Matador sa už roky venuje vývoju – ročne doň preinvestuje štyri až päť percent obratu.

Firma, ktorá neinvestuje aspoň tri až štyri percentá do vývoja nových výrobkov, na trhu neuspeje,“ tvrdí Rosina. Na Slovensku dnes už existujú viaceré firmy, ktoré investovali do výskumu a vývoja. Jedným z nich je napríklad spoločnosť Holcim, ktorá si v Košiciach vytvorila centrum zdieľaných služieb. Vývoju sa venuje aj gumárenská spoločnosť Continental.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.