Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2015, 00:00

Veľký zvrat. Fico berie Širokému jeho Váhostav

Namiesto dlhov akcie stavebného gigantu. Takúto možnosť dostanú menší veritelia firmy.

Situácia, ktorá nemá na Slovensku obdobu. Šéf kabinetu Robert Fico zoberie kontroverznému podnikateľovi Jurajovi Širokému takmer polovicu jeho firmy. Do 49-percentného podielu stavebného gigantu môžu vstúpiť malí veritelia Váhostavu. Ide o malé firmy a živnostníkov, ktorí kvôli Váhostavu prišli o takmer 105 miliónov eur. „Akcie rozdelíme podľa výšky pohľadávky. Aj Váhostav musí prevziať ekonomickú zodpovednosť,“ konštatoval šéf slovenského kabinetu Robert Fico.

Akcionár chce podľa vlastných slov upokojiť situáciu. „Ide o ústretový krok,“ píše vo svojom stanovisku spoločnosť Finasist. Šéfuje jej syn Juraja Širokého.

Tieto kroky premiéra Fica zaručia pre takmer 700 postihnutých podnikateľov jednu vec – istotu čistých, teda ničím neťažených akcií. V preklade – nebude sa na nich vzťahovať žiaden dlh či záložné právo. K dispozícii budú mať bežné akcionárske práva: napríklad hlasovanie na valnom zhromaždení či získavanie informácií o samotnej spoločnosti. Ak by sa firma teoreticky v budúcnosti dostala do zisku a rozhodne o vyplatení dividend, ako akcionári budú mať nárok na časť zisku.


Celý článok nájdete TU.

Ako sa môžu malé firmy a živnostníci dostať k svojim peniazom

Polícia si zobrala štyri škatule šanónov

Minúta za minútou: top momenty včerajšieho dňa v kauze Váhostav

Chronológia spoločnosti Váhostav

Váhostav robil kedysi za spravodlivé ceny

Kontroverzný podnikateľ, ktorý prišiel o polovicu firmy


Odborníci aj podnikatelia však hodnotia túto možnosť rozpačito.

Napríklad advokát z kancelárie Maple & Fish Vilam Karas neočakáva veľký záujem. „Čo vy viete, či firma bude žiť? Z týchto akcií sa ľudia nenajedia. Kontrolu nad firmou si nekúpia,“ vysvetľuje.

Rovnaký názor má aj menšia žilinská firma Energy Pro. Tá podala ešte na jeseň návrh na konkurz na Váhostav pre dlžobu 50-tisíc eur. Montovala preň kúrenie v žilinskej budove Váhostavu. „Pravdepodobne nie. Pravdepodobne radšej zoberieme peniaze rovno od štátu,“ dodáva majiteľ firmy Jozef Válek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.