Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2013, 09:07

Ženy sporia viac ako muži. A najviac v Bratislave

Podľa štúdie agentúry TNS Slovakia ušetria ľudia v hlavnom meste mesačne v priemere 367 eur, v Košiciach menej ako dvesto eur.

Každý mesiac si aspoň malú sumu zo svojho príjmu odloží 14 percent Slovákov, nepravidelne si však sporí až 42 percent. O niečo častejšie sporia ženy ako muži. Najväčšiu sumu si na horšie časy odkladajú Bratislavčania. Mesačne si sporia v priemere 367 eur. Vyplýva to zo štúdie LifeStyle 2013 agentúry TNS Slovakia a štatistík ČSOB a SAV.

"Pravidlo, že schopnosť šetriť závisí od sumy, ktorú vidíme na výplatnej páske, nemusí byť reálnym meradlom. Mnohokrát si ľudia s menším platom dokážu vďaka obozretnosti ušetriť viac ako tí, ktorí zarábajú väčšiu sumu a výdavky si nestrážia. Na to, aby nás nezaskočili nečakané situácie, je vhodné odkladať si každý mesiac 10 % zo svojho príjmu," zhodnotila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Potrebu pravidelného odkladania peňazí na horšie časy si podľa nej Slováci uvedomujú, napriek tomu však majú sedemkrát menej úspor ako priemerný občan eurozóny. Dôvodom môže byť aj fakt, že pravidlami šetrenia sa riadi len tretina slovenských domácností.

Kde sa na Slovensku sporí najviac
(mesačný priemer)

Bratislava            367 eur
Trenčín                 312 eur
Trnava                  312 eur
Žilina                     270 eur
Poprad                 250 eur
Nitra                     217 eur
Košice                  196 eur
Banská Bystrica 192 eur

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.