Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2014, 00:00

Nemocnica, z ktorej sa stala hanba Slovenska. Vyberte realitnú opachu roka

Bratislava mala dostať nemocnicu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani vo svete.

O titul realitná opacha roka sa uchádzajú tieto stavby


Mala byť stavbou, ktorá nemala obdobu v celej strednej Európe. Nielen svojou veľkosťou, ale aj rozsahom služieb a vymožeností, ktoré poznali len v západnej Európe. Nemocnica Rázsochy mala do Bratislavy priniesť nemocnicu tretieho tisícročia. Premenila sa však na horúci zemiak, ktorý pred seba hádzali všetky slovenské vlády. Nečudo, že sa termín dokončenia prekladal päťkrát. Prekladal sa až dovtedy, pokiaľ sa definitívne zavrhol. Slovensku tak zostala opacha, ktorá môže mať pokojne prívlastok „svetová“. Ozruta takejto veľkosti by totiž bodovala v nejednej krajine. Ale vráťme sa o takmer tri desaťročia dozadu.


Hlasovať za Realitnú opachu roka môžete tu


Spravme to najväčšie, súdruhovia
Bolo leto roku 1986. Po desaťročiach úvah a špekulácií sa v projekte centrálnej nemocnice v Bratislave udial dôležitý krok. Stavbu označili ako „záväznú úlohu štátneho plánu“. Čo to znamenalo? Jednoducho povedané, projekt Fakultnej nemocnice Rázsochy zaradili do „päťročnice“. A čo zaradili do päťročnice, to sa potom plnilo aj na 130 percent.

O rok neskôr už mala nemocnica aj stavebné povolenie. Veľa problémov nenarobilo ani vysporiadanie pozemkov. Tie jednoducho vyvlastnili. Cena bola naozaj symbolická. Asi 0,30 Kčs za štvorcový meter. Mohlo sa začať stavať. A nie hocičo. Projekt, ktorý vtedajší architekti nakreslili, by sa aj v dnešných časoch dal označiť za megalomanský. Nebola to len obyčajná nemocnica so stovkami lôžok. V plánoch by ste našli aj laboratóriá, posluchárne pre študentov či internáty. Architekti mysleli na všetko. Aj preto projekt počítal s výstavbou bytov pre zamestnancov.

Peniaze došli...
Stavať sa začalo. Prišla však revolúcia a na „dedičstvo socializmu“ sa vlády pozerali akosi cez prsty. Dôležitým medzníkom bol rok 1992, kedy dochádza k prvému výraznejšiemu zastaveniu prác. Hovorí sa o jedno-, maximálne dvojročnom zamrazení projektu. Asi 15-hektárový pozemok tak zostáva na niekoľko mesiacov opustený. Podarilo sa vybudovať všetky hrubé stavby. Diskusie o tom, čo s „monštrom“, neutíchajú. Nakoniec vedú k tomu, že stavba by sa mala prekresliť.


Viac o stavbe nemocnice v Bratislave sa dozviete tu

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.