Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2013, 00:00

Červená pre mladých. Seniori o prácu neprídu

Namiesto dôchodcov mohli firmy prijať 40-tisíc absolventov. Štát od tejto možnosti totiž upustil.

Zamestnávateľovi chceme dať možnosť rozhodnúť sa, či prepustí dôchodcu alebo nie – informoval na jar verejnosť minister práce Ján Richter (Smer-SD). Vďaka zmene, ktorú chcel zakotviť v Zákonníku práce, sa mohli, naopak, zamestnať desaťtisíce absolventov. Novinka mala začať fungovať už o pár týždňov.

Dnes je však jasné, že sa tak nestane. Richter totiž ustupuje od svojich zámerov. Penzisti tak budú môcť, tak, ako doteraz, pracovať na plný úväzok, a to aj napriek tomu, že im štát každý mesiac vypláca dávku v starobe. „Ministerstvo také opatrenie nepripravuje. O téme bude diskutovať, ak ju opätovne v budúcnosti nastolia sociálni partneri,“ tvrdí hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Jedinečný v Európe
Zamestnávatelia, ktorí sa už dlhšie snažia novinku presadiť, sú sklamaní. „Na zmenu nie je politická vôľa. Najmä teraz pred prezidentskými voľbami,“ hovorí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. V súčasnosti sa tak buď pre odchod z práce rozhodne samotný dôchodca, alebo si podľa Machunku zamestnávateľ nájde dôvod a prepustí ho. Podľa šéfa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka je Slovenskou jednou z mála krajín Európske únie, kde nie je možnosť pracovať v starobe obmedzená.

Napríklad v Nemecku či Chorvátsku môžu pracovať len vtedy, ak ich plat je nižší ako 300 eur mesačne. V Španielsku si zase musí penzista vybrať či odíde z práce, alebo bude poberať popri práci len polovičný či štvrtinový dôchodok. A popritom si často vychováva svojho mladého nástupcu. „U nás máme šialený stav. Ak by sa vláda rozhodla zmenu presadiť, mohlo si nájsť prácu 40-tisíc mladých. Nezamestnanosť by tak klesla až o dve percentá,“ tvrdí Páleník.

Dávka v starobe je nízka, musíme preto aj pracovať – tvrdia zase dôchodcovia. „Nebudeme súhlasiť s ničím, čo by zhoršilo už aj tak katastrofálnu situáciu seniorov,“ hovorí šéf dôchodcovskej organizácie Ján Lipiansky. Ako ďalej dodáva prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár, diskutovať o zmene môžeme začať až vtedy, keď bude dôchodok aspoň päťsto eur. V súčasnosti je jeho priemerná výška 390 eur.

Diskriminačné opatrenie?
Odchod z práce zvažoval minister Ján Richter nadviazať na vek penzistu. Išlo by však o diskrimináciu. No ako upozorňuje advokát z kancelácie Dedák & partners Tomáš Kamenec, stačilo novinku nadviazať na dôchodok, o ktorý žiadame z vlastnej vôle. „V tom prípade by to nemalo odporovať ani žiadnemu medzinárodnému predpisu.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.