StoryEditor

Červená pre mladých. Seniori o prácu neprídu

17.12.2013, 23:00
Namiesto dôchodcov mohli firmy prijať 40-tisíc absolventov. Štát od tejto možnosti totiž upustil.

Zamestnávateľovi chceme dať možnosť rozhodnúť sa, či prepustí dôchodcu alebo nie – informoval na jar verejnosť minister práce Ján Richter (Smer-SD). Vďaka zmene, ktorú chcel zakotviť v Zákonníku práce, sa mohli, naopak, zamestnať desaťtisíce absolventov. Novinka mala začať fungovať už o pár týždňov.

Dnes je však jasné, že sa tak nestane. Richter totiž ustupuje od svojich zámerov. Penzisti tak budú môcť, tak, ako doteraz, pracovať na plný úväzok, a to aj napriek tomu, že im štát každý mesiac vypláca dávku v starobe. „Ministerstvo také opatrenie nepripravuje. O téme bude diskutovať, ak ju opätovne v budúcnosti nastolia sociálni partneri,“ tvrdí hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Jedinečný v Európe
Zamestnávatelia, ktorí sa už dlhšie snažia novinku presadiť, sú sklamaní. „Na zmenu nie je politická vôľa. Najmä teraz pred prezidentskými voľbami,“ hovorí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. V súčasnosti sa tak buď pre odchod z práce rozhodne samotný dôchodca, alebo si podľa Machunku zamestnávateľ nájde dôvod a prepustí ho. Podľa šéfa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka je Slovenskou jednou z mála krajín Európske únie, kde nie je možnosť pracovať v starobe obmedzená.

Napríklad v Nemecku či Chorvátsku môžu pracovať len vtedy, ak ich plat je nižší ako 300 eur mesačne. V Španielsku si zase musí penzista vybrať či odíde z práce, alebo bude poberať popri práci len polovičný či štvrtinový dôchodok. A popritom si často vychováva svojho mladého nástupcu. „U nás máme šialený stav. Ak by sa vláda rozhodla zmenu presadiť, mohlo si nájsť prácu 40-tisíc mladých. Nezamestnanosť by tak klesla až o dve percentá,“ tvrdí Páleník.

Dávka v starobe je nízka, musíme preto aj pracovať – tvrdia zase dôchodcovia. „Nebudeme súhlasiť s ničím, čo by zhoršilo už aj tak katastrofálnu situáciu seniorov,“ hovorí šéf dôchodcovskej organizácie Ján Lipiansky. Ako ďalej dodáva prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár, diskutovať o zmene môžeme začať až vtedy, keď bude dôchodok aspoň päťsto eur. V súčasnosti je jeho priemerná výška 390 eur.

Diskriminačné opatrenie?
Odchod z práce zvažoval minister Ján Richter nadviazať na vek penzistu. Išlo by však o diskrimináciu. No ako upozorňuje advokát z kancelácie Dedák & partners Tomáš Kamenec, stačilo novinku nadviazať na dôchodok, o ktorý žiadame z vlastnej vôle. „V tom prípade by to nemalo odporovať ani žiadnemu medzinárodnému predpisu.“

01 - Modified: 2005-10-28 10:14:00 - Feat.: 0 - Title: Leblanc ignoruje Armstronga napriek jeho úspechom na Tour de France
01 - Modified: 2024-01-18 14:57:44 - Feat.: - Title: Reakcia Jána Richtera na vyjadrenie prezidentky 02 - Modified: 2023-12-30 13:06:10 - Feat.: - Title: V budúcom roku by sa mohol novelizovať rokovací poriadok, avizoval Richter 03 - Modified: 2023-11-19 11:09:58 - Feat.: - Title: O 5 minút 12 04 - Modified: 2022-06-16 09:42:02 - Feat.: - Title: HN24: Plénum odmietlo návrh Richtera o príspevku pre rodičov prvákov 05 - Modified: 2022-06-09 12:29:46 - Feat.: - Title: Parlamentný výbor zastavil konanie voči Jánovi Richterovi za letáky ministerstva práce
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. apríl 2024 14:56