Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2013, 00:02

Galanovci tvrdo padli. V plánoch už sú skromnejší

To, že kríza v sektore nedoľahla len na výrobcov, ilustruje aj prípad spoločnosti Nábytok Galan. Rodinná firma z Pezinka bola jedným z lídrov v predaji nábytku na Slovensku. Z prízemia bytového domu sa za vyše dvadsať rokov posunula do moderného obchodného centra. Za rok 2011 však Galanovci po prvýkrát vykázali stratu a koncom vlaňajška firma stratila dôveru financujúcej banky. Spoločnosť spadla do dlhov a požiadala súdy o ochranu pred veriteľmi. Galanovci doplatili na dlhodobý útlm v predaji nábytku a ku dnu ich ťahali aj zle načasované investície. V čase vrcholiacej krízy v roku 2009 sa totiž rozhodli ísť cestou luxusu, keď otvorili v hlavnom meste svoj Design House. Nové priestory boli pritom zamerané práve na drahší sortiment. Nástup lacnej konkurencie z Poľska, ako aj blízkosť Viedne, však znamenali škrt cez rozpočet pezinskej firmy.

V súčasnosti už majú Galanovci reštrukturalizáciu za sebou. „Dohodli sme sa s veriteľmi. Ideme ďalej,“ komentuje aktuálnu situáciu šéf spoločnosti Peter Galan mladší. Veritelia im schválili ozdravný plán, čo znamená, že firma nemusí mať kladné hospodárenie. Firma pristúpila na úsporné opatrenia, čo sa odrazí aj na tohtoročných hospodárskych výsledkoch. „Tento rok sú výkony nižšie, znížili sme počet zamestnancov, zmenšili sme aj našu predajnú plochu,“ vysvetľuje Peter Galan. Spoločnosť utlmuje niektoré aktivity, v ktorých nerastie. Konkrétne ide o sektor kancelárskeho nábytku, kde je náročné konkurovať špecializovaným firmám. „Naopak, darí sa segmentu čalúneného nábytku, tam pociťujeme rast dopytu,“ uviedol Galan. Firma nemá na budúci rok žiadne odvážne plány. „Hlavným cieľom je udržať prevádzku,“ dodáva Galan.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.