Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2014, 18:37

Za rovnakú prácu dostanete na Slovensku aj o tisícku viac. Stačí vycestovať

Veľké porovnanie platov. Pozrite sa, koľko sa zarába na rovnakej pozícii v Bratislave a koľko by vám ponúkli v Prešove.

Kto si myslel, že prvú priečku v rebríčku s názvom „najlepšie platená pozícia“ obsadí človek z IT biznisu, mýli sa. Najviac totiž na svojej výplatnej páske vidia ľudia z odvetvia priemyselnej výroby. Konkrétne manažér výrobného závodu. Mesačne sa ich zárobok pohybuje od štyroch do šiestich tisíc eur. A to vo všetkých regiónoch Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila personálna agentúry Grafton Recruitment.

„V oblasti manažmentu a riadenia výroby sa stierajú regionálne rozdiely Bratislava – Košice,“ tvrdí Country Manager spoločnosti Katarína Bobotová. Na rozdiel od iných odvetví sa však v priemysle platy príliš nemenia. Ich rast zväčša podľa Bobotovej kopíruje mieru inflácie.

Všestranný človek
Prečo sú manažéri v týchto podnikoch tak dobre platení? Podľa generálneho sekretára Zväzu strojárskeho priemyslu Jozefa Hübela ide o všestranného človeka. Zodpovedá za chod celého podniku a stovky ľudí v podniku. „Musí mať ogranizačné a manažérske schopnosti, ale tiež tak na 90 percent ovládať technickú stránku toho, čo sa v závode vyrába,“ vysvetľuje Hübel. Ako ďalej dodáva, výška platu záleží aj na veľkosti firmy a sortimente, ktorým sa zaoberá. „Aby mzda bola adekvátna postaveniu a dôležitosti podniku na trhu.“

IT vedie
Ak by sme sa však pozreli na priemerné platy v odvetví, tak jednoznačne vedie IT biznis. Ľudia pracujúci na rôznych pozíciach nikdy nejdú so mzdou pod 1300 eur v hrubom. Čo je vysoko nad priemerom platu všetkých Slovákov (tá za prvý štvrťrok predstavovala 821 eur). „V minulom roku sme zaznamenali v sektore IT a komunikácií nárast platov v rozmedzí 4 až 7 percent," dodáva Bobotová.

Prehľad platov na najžiadanejších pozíciách


Tabuľka sa po kliknutí zväčší

Kompletný prehľad platov na Slovensku od agentúry Grafton Recruitment

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.