Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Ak by na Slovensku neboli daňové podvody, do štátnej kasy by pritieklo o 2,5 miliardy eur navyše. Každoročne. Najviac pritom utekajú peniaze na dani z pridanej hodnoty, ktorá zároveň tvorí jeden z najvyšších príjmov štátneho rozpočtu.

„Pri kontrole DPH boli najčastejšie nedostatky zistené vo veľkoobchode, v maloobchode a v stavebníctve,“ uviedla najcitlivejšie oblasti hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Reťazové podvody

Najviac v spoločnosti rezonujú tzv. karuselové podvody. Fungujú tak, že firmy cezhranične prepravujú prázdne kamióny, prevážajú neexistujúci tovar a vystavujú fiktívne faktúry.

„Ide o účtovanie DPH firiem medzi sebou, pričom prvá z nich, ktorá by mala DPH zaplatiť, sa stratí alebo zbankrotuje, pričom posledná si pri vývoze do zahraničia nechá vyplatiť DPH od štátu,“ osvetľuje ich fungovanie výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Tieto podvody sa čiastočne obmedzili zavedením opatrení ako reverse charge alebo kontrolný výkaz. Slovensk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.