Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Stanislava (celé meno máme v redakcii) je typickou predstaviteľkou mladej začínajúcej rodiny. Má tridsať rokov, vysokú školu, trvalé, ako-tak perspektívne zamestnanie a prvé dieťa. V jednom sa však vymyká zo slovenského štandardu.
Namiesto kúpy vlastného bytu sa s manželom rozhodli zostať v podnájme. Podľa jej slov – zatiaľ.

Iná rovnica
Bežný slovenský prístup k bývaniu však možno zasadiť do inej rovnice. Stanislava doštudovala, osamostatnila sa, pár rokov platila podnájom a zobrala si sama alebo s manželom prvú hypotéku. Zaužívaná je i skratka. Osamostatnila sa, prvé dieťa je ešte na ceste a s ním automaticky prichádza i kúpa nehnuteľnosti. „Zo skúseností môžeme povedať, že vo veku okolo tridsať rokov je prvých žiadostí o hypotéku najviac. To súvisí s tým, že človek v tomto období má už stabilnejšie zamestnanie,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. To, že Stanislava predstavuje skôr výnimku z pravidla, potvrdzuje štatistika. Vo vlastnom na Slovensku býva až 90 percent populácie. Aspoň to vyplýva z údajov Eurostatu. V miere vlastnenia nehnuteľnosti nás predbehlo len Rumunsko. Ani to však zás

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.