Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Minulý rok prekonali Slováci svoj osemročný rekord. V práci za hranicami. Mimo rodnej krajiny malo zamestnanie najviac našincov od roku 2008 – až 148-tisíc. Svoje miesto hľadajú najmä v stavebníctve, priemysle, zdravotníctve alebo v oblasti sociálnej pomoci.

„V každom z týchto odvetví robilo vlani viac ako 30-tisíc Slovákov,“ objasňuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Medzi obľúbené ciele patrilo tradične Česko – to však rýchlo v posledných rokoch poráža susedné Rakúsko.

„V Rakúsku sú síce vyššie ceny, existuje tam aj jazyková bariéra, no na atraktivite mu pridáva všeobecný vyšší štandard života, ktorý sa s touto krajinou spája,“ vysvetľuje Ondrová čoraz väčší záujem Slovákov. Podľa analytika ČSOB Mareka Gabriša hľadajú „naši“ v zahraničí najmä lepší príjem a skúsenosti. Mladí zase nové výzvy.

„V neposlednej miere, samozrejme, odchádzajú aj ľudia z ekonomicky menej vyspelých regiónov. Ich kroky obvykle smerujú do krajín, kde absentuje jazyková bariéra alebo ktoré sú nám geograficky blízke a kde okrem týchto aspektov ponúkajú možnosť zaujímavejšej práce, ako aj vyššieho príjmu,“ uviedol Gabriš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.