Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2016, 00:00

Nord Stream 2: Česko na Brusel nečaká

Nord Stream 2: Česko na Brusel nečaká
Zdroj: TASR

Nenecháme sa obísť, a to za žiadnu cenu. Presne takéto posolstvo zaslalo ešte koncom roka deväť štátov v protestnom liste do Bruselu kvôli plánovanej výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Na čele so Slovenskom. Pokiaľ by dostal projekt „zelenú“, iba na tranzitných poplatkoch by sme prišli o 400 miliónov eur ročne. Dodnes sme však odpoveď nedostali. A kým na ňu čakáme, okolité štáty spúšťajú prípravy na nový plynovod.

Medzičasom na západe
Zdá sa, že projekt napreduje aj bez „požehnania“ z Bruselu. Nemecká spoločnosť Europipe má s Gazpromom, ktorý má projekt stavať, zmluvu na dodávku plynových rúr. A údajne už dostala zaplatených 40 percent z objednávky. Celkovo má pritom plynovod stáť 8,4 až 9 miliárd eur. Rovnako neotáľajú v prípravách ani Česi. Podľa informácií servera E15.cz už začal prevádzkovateľ českých plynovodov Net4Gas skúmať, ako zvýšiť prepravné kapacity na západ. Po dostavbe Nord Streamu 2 by sa totiž Česko stalo dôležitou tranzitnou krajinou. Podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej to však nie je problém. „Nemyslím si, že oficiálne stanovisko komisie je v tejto fáze podmienkou pokračovania tohto projektu,“ povedala.

Gazprom to nemá isté
Projekt momentálne čaká nielen na stanovisko Európskej komisie, ale aj na povolenia od nemeckých regulačných úradov. „Veľké infraštruktúrne projekty tohto typu musia byť v súlade s právom EÚ o ochrane hospodárskej súťaže aj životného prostredia,“ vysve

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.