Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2021, 18:02

Slovenský startup spustil aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami Covid-19

Ide o jednu z prvých aplikácií na dlhý Covid na svete. V projekte pôsobí aj bývalý politik Miroslav Beblavý.

Slovenský startup spustil aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami Covid-19
Zdroj: HN/Peter Mayer

Slovenský startup Zhiva spustil mobilnú aplikáciu na pomoc ľuďom s následkami ochorenia Covid-19. Ide o jednu z prvých aplikácií na dlhý Covid na svete. TASR o tom informoval Miroslav Beblavý pôsobiaci v projekte.

"Lekári sú preťažení a dlhý COVID je choroba s množstvom symptómov a bez jasnej terapie. Pre zdravotníkov je to obzvlášť ťažké, ak sú laboratórne výsledky pacientov v norme, čo sa často deje," vysvetlila lekárka Silvia Dobrodenková, ktorá spolupracovala na vývoji aplikácie.

Zhiva (číta sa "živa”) má pomáhať ľuďom lepšie zvládať následky ochorenia a vrátiť sa k plnému zdraviu. Môžu si pravidelne merať a sledovať svoj zdravotný stav pri najčastejších príznakoch dlhého COVID-u.

Obsahuje tiež dychové cvičenia, ktoré pomáhajú proti únave aj kurz o tom, ako na najčastejšie problémy.

Používatelia v Zhive nájdu aj rôzne rady, obsahuje prehľad príznakov, s ktorými sa pacienti stretávajú, ale aj riešení a príbehov iných pacientov. Okrem toho aplikácia poradí, na akých lekárov sa obrátiť.

Aplikácia je súčasťou pilotného projektu v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Union. Už v najbližších týždňoch by mohla byť dostupná aj pre poistencov Dôvery, potvrdil PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Aplikácia je určená pre používateľov zariadení Android a Apple.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.