Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2016, 00:00

Farmárov strašia väčšie suchá

Kvôli zmene klímy môžu mať budúce generácie na Slovensku nedostatok vody.

Farmárov strašia väčšie suchá
Zdroj: Reuters

Teplé zimy a suché letá sú hrozbou pre slovenské zásoby vody. Hoci v blízkych rokoch sa o jej dostatok báť nemusíme, odborníci poukazujú, že ak nezavedieme opatrenia teraz, budúca generácia bude bojovať s jej veľkým nedostatkom. Podľa hovorkyne ministerstva životného prostredia Petry Stano Maťašovskej je ochrana vody pre Slovensko hlavnou prioritou. O znepokojujúcich následkoch sucha sa rezort chystá komunikovať aj s Radou Európskej únie. Európske štáty sa tak musia dohodnúť na vhodných opatreniach, ktoré by ničivému úbytku vody zabránili.

Efektívne využitie vody
Podľa Jozefa Kriša z Katedry zdravotného a environmentálneho inžinierstva Slovenskej technickej univerzity Slovensko nemá problém s celkovým plytvaním vody. „Jeden Slovák minie denne približne 80 litrov vody. Je to na hranici hygienického minima. V 90. rokoch bola denná spotreba okolo 195 litrov, čo bolo veľmi veľa, teraz je to však v poriadku,“ vysvetlil. Prehodnotiť však treba spotrebu podzemnej vody, ktorú treba lepšie monitorovať. Chybou je, že sa nevyužíva iba na konzumáciu, ale zbytočne sa ňou plytvá na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.