Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2016, 00:00

Firma, ktorá dodržiava zákony, bude zvýhodnená

Peter Kažimír, minister financií

Minister financií Peter Kažimír
Zdroj: TASR/M. Svítok

Na ministerstve financií máte v pláne zaviesť pre firmy daňový rating. Ako bude vyzerať a ako pomôže firmám?
Napriek tomu, že firmy k tomu pristupujú veľmi obozretne, som presvedčený, že je to správna iniciatíva. S daňovým ratingom sme začali minulý rok. Ide o to, že finančná správa si každú firmu vnútorne ohodnotí istým stupňom daňovej spoľahlivosti. Už minulý rok sme začali pracovať na tom, že tí, ktorí dlhodobo dodržiavajú zákony, majú mať výhody oproti tým, ktorí ich nedodržiavajú. To je princíp daňového ratingu.

Akým spôsobom majú byť poctivé firmy zvýhodňované?
Majú byť k tomu nastavené sankčné mechanizmy a všetky ďalšie nástroje daňového zákona, ako sú zábezpeky, možnosť tolerancií z hľadiska platenia preddavkov a tak ďalej. Toto je filozofický prístup, na ktorom chceme roky pracovať, pretože to nie je jednorazová, ale systémová zmena. Potom je druhá fáza, keď môžeme hovoriť o zverej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.