Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2021, 11:45

Veľká dôchodková reforma: Nové penzie budú nižšie, zvýši ich však rodičovský bonus

Je to síce smutné, ale vplyv pandémie na hospodárenie Sociálnej poisťovne je pozitívny, povedal pre HN štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Boris Ažaltovič.

Veľká dôchodková reforma: Nové penzie budú nižšie, zvýši ich však rodičovský bonus
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Novelou zákona o sociálnom poistení chcete zaviesť rodičovský bonus, ktorý bude zvyšovať ľuďom dôchodky podľa počtu detí. Ako to bude fungovať v praxi?
Môžem to vysvetliť na príklade. Ak niekto v roku 2021 zarába 1 000 eur v hrubom, a teda za celý rok zarobí 12 000 eur v hrubom, tak v roku 2023 jeho mame a otcovi na dôchodku každý mesiac príde na účet po 25 eur ako rodičovský dôchodok.

Bude sa pri nároku na rodičovský bonus zohľadňovať počet detí, prípadne výška príjmu dieťaťa?
Ústava Slovenskej republiky v poslednej novele stanovila pravidlo pre rodičovský bonus, a to je poukázanie časti uhradených odvodov dieťaťa rodičovi. Záleží to len na výške uhradených odvodov dieťaťa.

Mohli by ste to bližšie vysvetliť?
Zákon ustanoví pravidlo o výške percent. To znamená, že každému rodičovi budete môcť poukázať dva aj pol percenta z vymeriavacieho základu, ktorým je hrubá mzda. Návrh zákona pamätá aj na raritné prípady.

Aké to sú?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.