Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2021, 09:10

Júnové tržby v niektorých segmentoch boli citeľne vyššie než pred pandémiou

Vysoké medziročné nárasty podľa štatistikov súvisia s nižšou porovnávacou základňou, pretože vlaňajšie protipandemické opatrenia výrazne spomalili ekonomický život.

Júnové tržby v niektorých segmentoch boli citeľne vyššie než pred pandémiou
Zdroj: TASR

Júnové tržby za vlastné výkony a tovar boli citeľne vyššie než pred pandémiou nového koronavírusu v priemysle a informačných a komunikačných činnostiach.

Naopak, zaostávalo stavebníctvo a služby. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad. Medziročne však tržby rástli všade.

Priemysel prekročil predpandemické hodnoty o takmer sedem percent a informačné a komunikačné služby o viac než deväť percent.

Presiahli predpandemickú úroveň

V medziročnom porovnaní sa tržby v priemysle v júni zvýšili o 11,6 percenta. Tržby v informačných a komunikačných činnostiach medziročne vzrástli o 14 percent.

Vysoké medziročné nárasty podľa štatistikov súvisia s nižšou porovnávacou základňou, pretože vlaňajšie protipandemické opatrenia výrazne spomalili ekonomický život.

Medziročný nárast tržieb eviduje úrad aj pri doprave, a to o 16,2 percenta, mierne presiahli aj predpandemickú úroveň o 2,6 percenta.

"Medziročný rast tržieb v stavebníctve dosiahol 11,7 percenta a vo vybraných trhových službách 4,3 percenta. Tieto odvetvia však naďalej zaostávajú za hodnotami tržieb v rovnakom období pred pandémiou (jún 2019), výraznejšie v službách, kde do úrovne tržieb z júna 2019 chýbalo osem percent, v stavebníctve päť percent," skonštatovali štatistici.

Oproti máju júnové tržby vzrástli najviac v priemysle (o 5,5 percenta). Rast bol aj v informáciách a komunikácii o 1,5 percenta a v doprave a skladovaní o 1,3 percenta. Znížili sa v stavebníctve o 1,4 percenta a vo vybraných trhových službách o jedno percento.

Medziročný rast tržieb zaznamenalo 14 zo 16 odvetví priemyslu. Pokles bol len v ťažbe a dobývaní a vo výrobe farmaceutických výrobkov. "Priaznivá je aj bilancia v porovnaní s obdobím pred pandémiou, len štyri odvetvia boli na tom horšie ako pred dvoma rokmi," dodal úrad.

Celkový rast najvýznamnejšie ovplyvnili viac ako 30-percentné medziročné rasty dvoch odvetví - výroba kovov a strojov - a takmer 20-percentný rast vo výrobe z gumy a plastu. Tržby sa významne zvýšili aj v dodávke elektriny a plynu o 13 percent a vo výrobe počítačových výrobkov o 26 percent.

Tržby cestových agentúr narástli skokovo 

Vo výrobe dopravných prostriedkov sa tržby oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšili o dve percentá a dostali sa približne na úroveň tržieb pred pandémiou.

Čo sa týka dopravy, pod júnový medziročný rast tržieb sa podpísali najmä tie v pozemnej a potrubnej doprave o 15,3 percenta a v skladových a pomocných činnostiach pri raste o pätinu.

Rast v porovnaní s predpandemickým obdobím pri informačných a komunikačných činnostiach spôsobili najmä tržby v počítačovom programovaní, ktoré narástli o 19,2 percenta medziročne a o 23 percent v porovnaní s júnom 2019.

Čo sa týka trhových služieb, relatívne najrýchlejšie rástli tržby cestovných agentúr a kancelárií medziročne o 158,5 percenta, ich úroveň však nedosahovala ani 40 percent objemu tržieb pred pandémiou.

V súhrne za prvý polrok tržby za vlastné výkony a tovar v priemysle medziročne vzrástli o 18,6 percenta predovšetkým vplyvom zvýšenia tržieb vo výrobe dopravných prostriedkov o 31,8 percenta, výrobe kovov o 21,1 percenta a vo výrobe strojov o 23,4 percenta.

Rasty v ostatných odvetviach dosiahli 14,3 percenta v doprave a skladovaní, 5,3 percenta v informačných a komunikačných činnostiach, 0,2 percenta v stavebníctve. Vo vybraných trhových službách sa tržby medziročne znížili o 2,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.