Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Oplatí sa elektrinu uskladňovať v batériách?
Fuergy sme založili ako spoločnosť, ktorá využíva batériové systémy ako úložiská, teda trochu iným spôsobom, ako sa štandardne batériové systémy využívajú. Cieľom je preniesť možnosť participácie na cene elektriny a na vyrovnávaní cenových rozdielov. A to nielen na veľkých výrobcov, ako sú Slovenské elektrárne, ktoré sú veľký zdroj. Dnes je to možné urobiť aj na strane odberateľov. S využitím batériových systémov zákazník dostáva možnosť participovať na ovplyvnení svojej spotreby v nejakom čase nabíjaním alebo vybíjaním batériových úložísk a znížiť si tak svoje náklady. K tomu vieme pripojiť ďalšie technológie, ako sú obnoviteľné zdroje, fotovoltika alebo potom technológie, ktoré má zákazník k dispozícii. Centrálne chladenie, tepelné čerpadlá, kompresory, akúkoľvek technológiu, ktorú vie využiť na akumuláciu energie v nepriamej forme, napríklad v chlade, teple či množstve vody. Snažíme sa o optimalizáciu ani nie tak v znížení spotreby elektriny, to batériové systémy a systémy regulácie nevedia, ale vedia výrazne znížiť cenu, ten výsledný náklad.

Uvádzate, že viete návratnosť znížiť až na tri roky. Týka sa to iba solárnych panelov?
Batériové systémy nie sú závislé od solárnych panelov. Návratnosť investície pri batériových systémoch je od troch do piatich rokov. Keď je to viac ako päť, už tá investícia nie je pre nás zaujímavá, lebo je príliš dlhá.

Aké veľké úložiská máte?
Dnes prevádzkujeme dve veľké 432-kilowatthodinové, to sú také polovičné lodné kontajnery. Štandardne sú 40-stopové, ako na kamióne, naše sú 20-stopové. Jedno je s fotovoltikou a druhé úložisko funguje samostatne. Nereguluje žiadny lokálny zdroj, iba spotrebu energie odberného miesta. Jedno funguje už rok a pol, druhé bolo sprevádzkované minulý rok.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.